Umaykut Nasıl Oynanır

'Oyun Bölümü' forumunda Sitem tarafından 13 Eylül 2011 tarihinde açılan konu


 1. Umaykutta amaç nedir


  Oyunda Genel Olarak Yapılan Eylemler

  Oyunda genel olarak yapılan işler; haritadaki farklı kaynakların etrafında köy kurup bu kaynaklarda işçi çalıştırarak gelir elde etmek, elde edilen gelirlerle farklı işlevleri olan binaları kurmak, asker üretmek, birliklere katılmak, savaşmak ve yağma yapmak.

  Hesabım Çevrimdışıyken de Çalışmaya Devam Eder mi?

  Evet, Umaykut siz çevrimdışıyken de devam eden bir oyundur. Örneğin yapılmakta olan bir binanız varsa, siz çevrimdışı olsanız bile yapım işlemi devam eder. Ancak dikkat edilmesi gereken, siz çevrimdışıyken de binlerce oyuncunun çevrimiçi olabileceği ve size saldırabileceğidir. Dolayısıyla siz oyunda olmasanız bile, şehirleriniz saldırıya uğrayabilir. Bu nedenle oyunu sık sık kontrol etmek yerinde olacaktır.

  Şehirlerde nüfus nasıl artar?

  Çevrimiçi veya çevrimdışı olmanıza bağlı olmadan her şehirde yaklaşık 20 dakikada bir yeni bir nüfus doğar. (Bu süre Selçuklulara ait şehirlerde daha kısadır.) Bu yeni doğan nüfus şehrin çevresindeki kaynaklarda çalıştırılabilir veya gerekli masrafları karşılanıp bir savaşçıya dönüştürülebilir. Yeni nüfus doğum hızını arttırmak için merkez binası ve tapınak binasının seviyeleri yükseltilmelidir.

  Hammaddeler nasıl artar?

  Hammaddeler şehirlerin etrafındaki kaynaklardan toplanır. Şehirde zamanla oluşan yeni nüfus o şehre yakın kaynaklardan hammadde toplayabilir. Şehirdeki nüfusun istenilen kısmı, şehrin çevresindeki çember alan içinde kalan bütün kaynaklarda onarlı gruplar halinde çalıştırılabilir. Bu kaynaklarda çalışan her bir kişi o kaynağın verimlilik değeri kadar saatlik üretim yapar. Bu değer 2 ila 9 arasında değişir ve her kaynağın üzerinde belirtilir. Çevrimdışı dahi olsanız kaynaklara gönderdiğiniz işçileriniz o kaynaklardan elde edilen hammaddeleri toplamaya devam eder.

  Savaşçılar nasıl üretilir?

  Şehirlerde zamanla oluşan yeni nüfus gerekli masrafları karşılanıp savaşçıya dönüştürülebilir. Bunun için öncelikle asker üretilecek olan şehirde kışla binasının inşa edilmesi gereklidir. Kışla binası inşa edildikten sonra yeni ve boşta duran nüfusu savaşçıya dönüştürmek için şehir menüsünde ilgili savaşçının resmine basılmalıdır. Bu işlem yapıldığı anda şehirde boşta duran yeni nüfus bir azalır ve üretilemek istenilen savaşçıya dönüştürülür.

  Yeni şehir kurmak için ne yapmak gereklidir?

  İlk şehriniz size oyuna başladığınızda rastgele bir yerde verilir. İlk şehirden sonraki şehirleri oyuncu belirli miktar taş, odun ve demir harcayarak kendi seçtiği bir yere kurar. Eğer elinizde yeni şehir kurma maliyetini karşılayabilecek kadar ürün varsa oyun ekranının sol üst kısmından üzerinde şehir resmi olan ikona basarak ve arkasından yeni şehriniz için uygun bir yer belirleyerek bir sonraki şehrinizi kurabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta, yeni şehir kuruluşunda olabildiğince yüksek verimlilikte ve çeşitte kaynağın bulunduğu alanların seçilmesidir.

  Savaşlar nasıl olur?

  Oyun haritası üzerinde gezinirken size ait olmayan şehirlerden her hangi birinin üzerine bastığınızda beliren “asker gönder" seçeneğini seçmelisiniz. Karşınıza çıkıcak olan menüden “normal saldırı" veya “yağma" seçeneklerinden birini seçip içerisinde asker bulunan şehirlerinizden birini de hücumu yapacak olan şehir olarak belirlediğinizde saldırı emri vermiş olursunuz. Daha sonra çıkacak menüden de askerlerinizin kaçını düşman şehrine göndereceğinizi seçtikten sonra saldırı için askerleriniz o anda bulundukları şehirden hedef şehre doğru yola çıkarlar.

  Oyun nasıl kazanılır?

  Her hangi bir birlikten en az bir Hun, Göktürk ve Selçuk oyuncusu onuncu seviye Umaykut binasına sahip olduğu anda, oyunu o birlik kazanır.

  Umaykut yapmak için bir oyuncu 10 köyünü yaptıktan sonra merkez köyünde merkez binasını 10. seviyeye getirdikten sonra merkez binasının üstüne umaykut binasını yapmaya başlayabilir.

  Kaynaklar Hakkında Ek Bilgiler

  Bir köyün etrafındaki halkanın değdiği kaynakların üzerine tıklayarak kaynağa işçiler gönderiliyor. İşçiler 10'ar 10'ar gönderilir. İşçileri geri çekme yok, bir kere gönderdiğiniz işçiler size sürekli olarak saatlik gelir getirir. Bir kaynak iki köyün sınırlarına değiyorsa o kaynağa iki köyden de işçi yollanabilir. Her kaynağın toplam kapasitesi 1000, bir kaynakta daha fazla işçi çalıştıramazsınız. Merkez binasının seviyesi kaynaklarda çalıştırabileceğiniz işçi sayısını sınırlar. 200 minimum işçi sayısından sonra merkez binasının her seviye artışı gönderebileceğiniz işçi sayısını 100 artırır. Merkez binası 8. seviye olduğunda kaynakta 1000 işçi çalıştırabilirsiniz(kaynağı tam kapasiteyle kullanabilirsiniz). Kaynakların üstündeki rakamlar o kaynağın verimliliğini gösteriyor. Altın kaynağı ile, pazar kurduğunuz bir köyde altının 5 katı kadar istediğiniz bir ürün alabilirsiniz. Köy ekranında sol kısımda üretim hızı diye bir düğme var orada kaynaklarla beraber at ve işçilerin saatlik üretim hızını görebilirsiniz.