Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali

'Haberler' forumunda YAREN tarafından 19 Nis 2011 tarihinde açılan konu

 1. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali 2011
  [​IMG]
  Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivalinin birincisi 23 – 30 Eylül 2011 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecektir. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Başakşehir Belediyesi’nin sponsorluğuyla hayata geçen festival boyunca, toplum ve adaletin sinema ve diğer sanatlarla ilişkisi sergilenecek ve panel, tartışma ve atölyeler aracılığıyla işlenecek. Farklı ülkelerin adalet sistemlerinin ve toplumsal yapılarının, suça ve karşılığında belirlenen cezalara bakışlarının, Türkiye’deki ile karşılaştırılmasına olanak sağlayacak festivale yaklaşık kırk ülkeden yaklaşık yüz film katılacak.

  İstanbul’un kültürel ve akademik açıdan kapsamlı ve yepyeni bir etkinlikle gündeme gelmesini sağlayacak festivale, suç ve ceza kavramına değişik bakış açıları getiren filmlere imza atmış sinemacıların, uluslararası alanda isim yapmış akademisyenlerin, üniversite öğrencilerinin ve tüm sinemaseverlerin büyük ilgi göstermesi ve adalet-toplum ve adalet-birey ilişkisine dair sosyal ve sanatsal bir farkındalık yaratması beklenmektedir.
  [​IMG]

  Toplumsal değişim ve adalet süreçlerinin ilişkisini çarpıcı bir şekilde işleyen filmlerin izleyiciyle buluşturulacağı festivalde ayrıca, atölye, panel, sergi ve üniversiteler arası bir kısa film yarışmasına da yer verilecektir.

  Bu yılki ana teması “Darbeler” olarak belirlenen Festival programının başlıca bölümleri arasında, seri katiller, soygun olayları, mafya hikâyelerini konu edinen “Suç Hikâyeleri”, işkence, savaş suçları, ölüm cezası ve ayırımcılık ve darbe dönemleri hak ihlallerini konu edinen, “Askıda Hukuk ve İnsan Hakları”, cezaevleri ve mahkûmları konu edinen “İçeri”nin Öyküsü”, kendi sistemlerini oluşturan topluluklarda gerçekleşen evlilik, namus, aile içi şiddet gibi konuları işleyen “Toplumun Adaleti”, kolluk kuvvetlerinin ve yargı mensuplarının sistem ve toplumla ilişkilerini inceleyen ve adaletin yetersiz kaldığı durumlara örnek teşkil eden filmlerin sunulduğu “Terazi Dengesini Kaybederse” gibi bölümler yer almaktadır.

  Festival filmlerinin gösterimleri ve etkinlikler, İstanbul Hukuk Fakültesi, Bahçeşehir Kültür Merkezi ve Beyoğlu’nda gerçekleştirilecektir.
  kaynak:sinetif.com
   
Yükleniyor...