Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali Başladı

'Medya Bölümü' forumunda ZeuS tarafından 19 Kas 2011 tarihinde açılan konu

 1. 16. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali
  2011 Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali Başladı


  Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf (TAKSAV) tarafından düzenlenen 16. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali başladı.
  Uluslararası Ankara Tiyatro Festivalinin açılışında, Ahmet Levendoğlu'na Onur Ödülü, Şenol Tiryaki'ye Emek Ödülü verildi.

  Büyük Tiyatro'da düzenlenen, sunuculuğunu Devlet Tiyatroları (DT) sanatçılarından İpek Çeken'in yaptığı açılış töreni, festival tanıtım filminin gösterilmesiyle başladı.

  [​IMG]

  TAKSAV Genel Başkanı Emin Koramaz, yaptığı konuşmada, vakıflarının Türkiye'nin kültürel ve sanatsal yönden gelişimine özgürlükçü ve demokratik bir anlayışla katkıda bulunmayı, sorgulayıcı, yaratıcı düşüncelerin gelişmesine yardımcı olmayı amaçladığını söyledi.

  Bu yılki festivale 63 tiyatro grubunun katılacağını belirten Koramaz, festivalde salon oyunlarının yanı sıra sokak ve dans gösterileri, tiyatro konusunda oturumlar, söyleşilerden oluşan 86 etkinliğin yer alacağını ifade etti.

  ''Emek'' ve ''Onur'' Ödülleri
  Gecede ''Festival Emek Ödülü'', Şenol Tiryaki'ye verildi.

  Ödülü takdimeden Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, ''sahnede yapmadığı hiçbir şey kalmayan'' sanatçı Tiryaki'ye ödülünü takdim etmekten onur duyduğunu dile getirdi.

  Şenol Tiryaki de emeğe vurgu yaptığı için TAKSAV'a ve ailesi, kendisinedestek veren hocaları, arkadaşları ile Ankara Deneme Sahnesi'ne teşekkür ettiğini söyledi.

  Törende, oyuncu ve yönetmen Ahmet Levendoğlu'na ''Festival Onur Ödülü'' sunuldu.


  Gine Cumhuriyeti'nden Balandugu Kan Theatre'ın ''Matoto Conakry'' adlı gösterisiyle açılış töreni tamamlanan festival, 28 Kasım 2011 tarihinde sona erecek.