Uluslararası Aile Günü Ne Zaman?

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Blue tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu


 1. Uluslararası Aile Günü Ne Zaman?
  Uluslararası Aile Günü

  [​IMG]

  ULUSLARARASI AİLE GÜNÜ (15 Mayıs)

  Toplumun en küçük birimi olarak tanımlanan aile, evlilik sözleşmesi ile kurulan bir birlik olup toplum hayatının önemli kurumlarındandır. Aile kurumu, bu önemine bağlı olarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında yerini almış ve anayasa devlete aileyi koruma görevi yüklemiştir. Anayasamızın 41. maddesi aileyi Türk toplumun temeli saymakta ve eşler arasında eşitliğe dayandığını ifade etmektedir.

  Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 20 Eylül 1993 tarih ve 47/231 sayılı kararı ile 15 Mayısı Uluslararası Aile Günü olarak ilan etti ve 1994 yılından itibaren her yılın 15 Mayıs tarihi “Aile Günü olarak kutlanmaya başlandı.

  Toplumları ayakta tutan ailelere dikkat çekmek ve aile kavramı üzerinde daha fazla değer üretilmesini sağlamak amacıyla belirlenen bu gün, Batıdan Doğuya doğru bozulmaya başlanan aile düzeninin yeniden kurulması amacını taşıyor.
  İlki 15 Mayıs 1994 tarihinde gerçekleştirilen Aile Günü, Aile Yılının “Aile, değişen bir dünyada kaynaklar ve sorumluluklar ve “Aile: Toplumun kalbindeki en küçük demokrasi birimi şeklinde belirlediği temalar çerçevesinde kutlanmıştı.

  Fakir, Evsiz Aileler (Fakirliğin ve Evsizliğin Kurbanı Aileler), Ailelerin Eşitlik ve Adalet İlkeleri ile Oluşturulması, Aile: İnsan Hakları Eğitiminin Kaynağı, Tüm Yaşlardaki Aileler, Aileler: Kalkınma ve Sosyal Gelişme Birimleri, Aileler ve Gönüllüler: Toplumsal Dayanışmanın Tesisi, Aileler ve Yaşlılık: Fırsatlar ve Engeller gibi başlıklar altında gerçekleştirilen etkinlikler, daha sonra “Aile Haftasına dönüştürüldü ve 15 Mayısı içine alan hafta “Aile Haftası olarak kutlanmaya başlandı.

  Toplumu oluşturan bireylerin bir arada yaşadığı aile, bütün milletlerde olduğu gibi Türkiyede de çok önemli bir yer tutar. Aile, toplumun temel taşıdır. İyi yetişmiş bireyler iyi kurulmuş ailelerden yetişir. Aile bireyleri arasında dayanışma, işbirliği ve fedakarlık da toplumun diğer alanlarına yansır. Bu yüzden ailemizin değerini bilmek, bu topluluğun çıkarlarını korumak ve gelecekte yararlı insanlar olabilmek için aile kavramı üzerine daha fazla düşünmeli ve aile bireylerimizi daha yakından tanımalıyız.