Uludağ Hakkında Bilgi

'Türkiyem' forumunda Meryem tarafından 5 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Uludağ Hakkında Kısa Bilgi
  Uludağ Hakkında Bilgi  Uludağ Hakkında Bilgi
  Kış turizminin gözdesi Uludağ, Olimpos Dağı olarak da bilinir. Bursa ili sınırları içinde, 2.543 m yüksekliği ile Türkiyenin en büyük kış ve doğa sporları merkezi olan dağdır.Çoğu insan kış aylarında ve tatillerde burayı tercih eder.Sosyal tesisleri ve hotelleri ile Türkiyenin bir numarasıdır.

  Roma İmparatorluğunda resmi din hıristiyanlık olduktan sonra Uludağda 3. yüzyıldan sonra keşişlerin yaşadığı ilk manastırlar kurulmaya başlanmış ve manastırlar 8. yüzyılda sayıca en üst seviyeye çıkmıştır. Uludağda Nilüfer nehri ile Deliçay arasındaki vadi ve tepelerde 28 manastır kurulmuştur.
  Orhangazi Bursayı uzun bir kuşatmadan sonra teslim almış ve dağdaki keşişlerin yaşadığı manastırların bir kısmı terk edilirken, bazılarının yerlerine Doğlu Baba, Geyikli Baba, Abdal Murat gibi müslüman dervişlerin inziva yerleri olmuştur.


  Uludağın yüksek yerlerinde eski buzullara ait izlere raslanmaktadır. Karatepenin kuzeyindeki Aynalıgöl, Karagöl ve Kilimligöl buzul gölleri bu izlerin en önemlileridir. Bu göllerin mavi berrak suları, hemen aşağısında başlayan yemyeşil çam ormanları, yükseklerdeki beyaz kar yığınları buraların güzelliğine güzellik katmaktadır.  Uludağ modern dağ tesisleri, teleferiği Bursanın hemen yanında olması ile dağ ve kış turizminin merkezi olmuştur.Türkiyenin en büyük kayak merkezidir.Yol durumunun uygunluğu, her mevsim kar bulunması, eşsiz manzaraları buraya turist çekmektedir.
  Dağın doruk noktasından açık havada İstanbul, Marmara ve civar yakın yerlerin görünmesi buraya ayrı bir özellik vermektedir. Doğu, kuzey eteklerinin Bursa Ovasına yakın yerlerinde sıcak su kaynaklarının bulunmasından burada kaplıcalar meydana gelmiştir. Bursanın Çekirge semtindeki bu kaplıcalar pekçok hastalığa şifa olmaktadır.


  [​IMG]