Ülkemizdeki başlıca müzik türleri ve özellikleri

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 5 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. ülkemizde başlıca müzik türleri ve özellikleri l

  Cevap: Ülkemizdeki başlıca müzik türleri ve özellikleri

  Ülkemizde son zamanlarda yenilerinin türemesiyle birlikte birçok müzik türü olduğunu ve bu türlerin arasındaki karmaşayı çözemeyen insanlarımızın saflığı yüzünden müzik tarihimizin doğru öğrenilmediğini görüyoruz.

  Müzik türleri şöyledir.

  Türk Halk Müziği : Ozanlar (Halk Şairleri) tarafından yapılan, doğal ve sosyal olayları anlatan ve çoğunlukla kimin tarafından yapıldığı bilinmeyen (Anonim) müzik türümüzdür. Ülkemizde yapılan birçok müziğin alt yapısı aslında THM'dir.

  Klasik Türk Müziği (Türk Sanat Müziği) : Eskiden saray ve çevresinde yapılmış, divan edebiyatindan esinlenen, yapısal olarak ağır ve anlaşılması daha zor bir müzik türüdür.


  Çağdaş Çok Sesli Türk Müziği : Ata'mızın direktifleriyle yurt dışına gönderilen ve orada eğitim alan müzisyenlerimiz yurda döndüklerinde Türk Ezgi ve motiflerini batı çalgı ve armonisiyle özdeşleştirerek eserler üretmiş ve müziğimizi dünyaya tanıtmışlardır.

  Pop (Popüler) Müzikler : Arabesk ; Kısaca köyden kente göç eden insanımızın acılarını anlatan ve sanatsal hiçbir özelliği bulunmayan varoşların müziğidir. Bunların dışında kalan müzikler yabancı ülkelerin çalgı ve altyapılarının Türk motifleriyle süslenmesinden oluşmuşlardır. (Örnek : Anadolu Pop, Arajman, Rock vb.)