Ülkemizde Orman Yangınlarının Sebepleri

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Wish tarafından 8 Nisan 2011 tarihinde açılan konu


 1. Türkiye Orman Yangınları,Yurdumuzdaki Orman Yangınlarının Sebepleri
  Ülkemizdeki Orman Yangınlarının Nedenleri


  Türkiye’de orman yangını istatistikleri orman kanunun kabul edildiği 1937 yılında başlıyor. İstatislikler, 1937’den günümüze geçen süreçte (Ekim 2003 itibariyle) 74.294 orman yangınında, toplam 1 milyon 630 bin 46 hektar orman alanının yandığını ortaya çıkarıyor. Diğer bir deyişle, Türkiye’nin 67 yılda İstanbul ili yüzölçümünün 3 katı kadar orman alanını yangına kurban verdiğini kayıt altına alıyor.
  Orman yangınları (1937-2003)
  * Yangın sayısı: 74.294
  * Yanan alan: 1.630.046 hektar
  Sadece 2003 yılında yaşanan yangın sayısı 1978. Ve bu yangınlarda 6246 hektar ormanlık alanı yok oldu.

  İstatistikler, orman yangınlarının büyük bölümünün insan kaynaklı olduğunu gösteriyor.
  Orman yangınları yangınların çıkış nedenleri
  * Dogal nedenler % 6
  * İnsanlardan kaynaklananlar % 94
  İnsan kaynaklı yangınların büyük kısmı kasıt, ihmal, dikkatsizlik ve kazalardan kaynaklanıyor. Ancak, her üç yangından birinin nedeni de tam olarak bilinemiyor.
  Orman yangınları yangınların çıkış nedenleri
  * Kasıt % 13
  * İhmal ve kaza % 47
  * Nedeni bilinmeyen % 34
  Orman Genel Müdürlüğü raporuna göre, ihmal ve dikkatsizlikten sonra anız, çoban ateşi, sigara ve enerji nakil hatlarından kaynaklanan yangınlarda da artış gözleniyor.

  En büyük orman yangınları da Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaşanıyor. Yanan alan genişliğine göre, Mugla, Antalya, Çanakkale ve İzmir en tehlikeli bölgeler listesinde ilk sıralarda yer alıyor.

  Uzmanlar Türkiyenin hızla azalan ormanlık alanlarını korumanın en etkili yolunun yangın söndürme organizasyonu, toplumsal bilinçlendirme, yangın sonrası restorasyon ve ulusal işbirliğini kapsayan bir yangın yönetim planlanması olduğunu belirtiyorlar.