Ülkemizde Niçin Seçim Yapılır

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Aderito tarafından 4 Ara 2012 tarihinde açılan konu

 1. Türkiyede nasıl Seçim Yapılır
  Seçim nedir?
  Kendilerine memuriyet, temsil yetkisi veya bir vekalet verilecek, kanuni şartlara uygun kişilerin, bir kısım veya bütün vatandaşlar tarafından tercih ve tespit edilmesi işlemi; intihab. Toplu bir iradenin birden fazla aday arasında tercihte bulunması. Tayin etme, atama işleminin zıddı. Milletvekili, herhangi bir meclis veya encümen üyelerinin, dernek yöneticileri vs.’nin seçimi. Demokratik ülkelerde çeşitli seçim sistemleri, değişik usullerle uygulanmaktadırseçim


  Eğer insanlar tek başına yaşamış olsalar hayatını tamamen kendi kararları ile düzenleyecektir.Her türlü ihtiyacını ve temel ihtiyaçlarını kendi halledeceği için başkasına da ihtiyaç duymayacaktır. Ancak insanoğlu başta aile bireyleri ve yakın akrabaları olmak üzere toplu halde yaşamaktadır.
  Günümüzde insanoğlunun toplu halde yaşam mekanları köy,kasaba,belde,ilçe,il,şehir vesair anlamda oluşmuştur.İşte bu toplu yaşamanın sürdürülebilmesi sırasında adı geçen mekanlarda bir takım kuralların var olması ,insanların sağlıklı ve güvenli yaşamaları açısından toplumsal hizmetlerin yerine getirilmesi zaruridir.


  Bunu sağlamanın yolu orada yaşayan insanların, toplumsal yaşantıda işleri yürütecek olan kimselerin kişilerin hür iradesi ile seçilmesinden geçer. Para gücünün,vesayat gücünün ve diğer elde edilen güç ve baskıların toplumsal sözleşme üzerinde etkisi olmamalıdır.Ancak bu baskılar olmadığı takdirde adalet sağlanır.
  Hak ve hukuk yerini bulur.Aksi takdirde seçilenlerin elde ettikleri bir takım, para, siyaset,zümre yada başka güçler aracılığı ile halk iradesine baskı oluşturup kendilerini seçtirmeleri adaleti ve hak duygularını yok eder. Adı geçen düşünürün bahis ettiği toplumsal sözleşme, insanların seçtikleri temsilciler aracılığı ile meselelerin çözümlenmesini sağlamaktır. İşte bu nedenle seçimler yapılmak zorundadır. Ülkemizde şu günlerde mahalli idarecilerin seçimi yapılacaktır. Yani bilim adamının anlattığı üzere toplumsal sözleşmede her fert söz sahibi olmalıdır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Tem 2014
Yükleniyor...