Ukraynanın Yüzey Şekilleri

'Ülkeler' forumunda zamaneanne tarafından 17 Haz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Ukraynanın Yüzey Şekilleri  Ukraynanın Yeryüzü Şekilleri  Yerşekilleri bakımından Ukrayna genelde düz bir alana sahiptir ve %95i ovadır.Sadece %5i dağlık alandır. En yüksek noktası Ukrayna karpatlarındadır ve 2061 metredir.

  En büyük nehri Dnipro Nehridir. Nehrin uzunluğu 2201 km dir ve 981 kmsi Ukrayna sınırlarındadır. Ortalama hava sıcaklığı ocak ayında kuzeydoğuda -7 C dir ve güneydeki kırım kıyılarında +4 C dir.Temmuz ayında ise bu iki bölgedeki ortalama sıcaklık +19 ve + 24 C arasında depişmektedir.

  • Ülke genelinde 400 myi aşmayan platolar geniş yer tutar.
  • Batıda Karpat Dağları ve Kırım Yarımadasındaki dağlık alanlar ülkenin başlıca engebeli yerleridir.
  • Dinyeper, Dinyester nehri burada bulunmaktadır.
  İklim ve Bitki Örtüsü
  • Karasal iklim hakimdir.
  • Fakat Kırım Yarımadasında yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlı geçen iklim görülür.

  Ukrayna mineraller bakımından zengin bir ülkedir. Kömür, demir cevheri, petrol, doğalgaz, taş ve tuz bunların bir kısmıdır .Ukraynada, işlenmemiş metal sanayisi, kimyasal sanayi, porselen sanayisi, fayans endüstrisi, seramik endüstrisi ve yapı malzemeleri endüstirisi gelişmiştir. Ukraynanın en önemli maden suları Myrgorod,Svalvaya,Truskavets ve Feodosiyadadır. Eupotoria ve Saki sağlık açısından çok faydalıdır.
  Ukraynanın 2/3 ü verimli arazidir ve siyah toprak çoğunluktadır. Siyah topraklar dünyanın en verimli toprağı olarak bilinmektedir. Uzmanlara göre dünyadaki siyah toprağın 1/4 ü Ukraynadadır.

  Bitkisel florasında 30 bin çeşit bitki mevcuttur.Bu bitkisel çeşitlilik yaygın bir biçimde hayvan endüstirisi, arıcılık, avcılık ve medikal sektörünü iyi yönde etkilemektedir.