Uhud savaşı hakkında bilgi

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 24 Eyl 2012 tarihinde açılan konu

 1. Uhud savaşı hakkında bilgi

  Uhud savaşından önce Kureyşin öfkesi kabarmış, kin ve intikam duyguları artmıştı. Bedirde yakınlarını kaybeden Utbe kızı Hind .. Muhammedle arkadaşlarından öç almadıkça içim rahatlamayacak, Muhammedle savaş yapmadıkça koku sürünmek bana haram olsun. Sevdiklerimin intikamının alındığını gözümle görmedikçe bana sevinmek yok! diyordu. Ebu Süfyan ve başkaları da buna benzer şekilde and vermişlerdi.

  Bedirde yakınları öldürtücüler karalar giyinmiş vaziyette kabileler arasında dolaşıyor, şairler mersiyeler söyleyerek Araplar savaşâ teşvik ediyorlardı.

  Putperest Kureyşliler Mekke dışındaki Arap kabilelerinin de katılmasıyla 3000 kişilik bir askerî kuvvet hazırladılar. Bu kuvvette 700 zırhlı, 200 atlı süvari, 3000 deve vardı. Aralarında, başta Ebu Süfyanın karısı Hind olduğu halde 14 tane de kadın vardı. Bedirde babasını ve öteki yakınlarından bazılarını kaybetmiş olan Hindin kalbini iğrenç bir intikam duygusu bürümüştü. Amcası Abbas (r.a) Hz. Muhammed (s.a.s)i çok severdi.

  Bu sebeple bir mektup yazarak Kureyşin savaş hazırlıklarını yeğenine bildirdi. Peygamberimiz (s.a.s) amcasından gelen mektubu okuttu ve mektupta bildirilen haberi gizli tutarak keşifçiler gönderdi. Keşifçilerin getirdiği haberler mektupta amcasının bildirdiklerine aynen uyuyordu. Düşman büyük bir ordu hazırlamıştı ve Medineye doğru ilerliyordu.

  Bunun üzerine Resulullah (s.a.s) bir savaş meclisi kurarak meseleyi ayrıntılı olarak ashabıyla görüştü. Resulullah (s.a.s) düşmanı şehrin dışında karşılamayıp şehri içerden savunmak görüşündeydi. Fakat özellikle Bedir savaşına katılan gaziler hakkında nazil olan övücü ayetlerin etkisinde kalan gençler, düşmanın dışarıda karşılanmasından yana idiler. Düşmanla bir meydan savaşı yapmak istiyorlardı:

  Resulullah (s.a.s) ashabın isteklerini kırmayarak düşmanı karşılamak üzere kılıcını kuşandı, zırhını giydi. Münafıkların reisi Abdullah b. Ubey b. Selül şehrin içinde kalınarak savunma yapılmadığını bahane ederek 300 kişilik kuvvetini geri çekti. Gayesi savaşmak değildi. Müslümanları düşman karşısında güçsüz bırakmak istiyordu. Böylece Müslüman ordusunun mevcudu 1000′den 700′e düşmüş bulunuyordu.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Tem 2014