uğur böceğinin evreleri

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sitem tarafından 22 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


  1. uğur böceğinin evreleri

    Uğur böceğinin yaşam döngüsü evreleri

    Dişi uğur böcekleri, bahar başından erken yaza kadar olan üç aylık dönemde 200 ile 1 000den fazla yumurta bırakır. Yumurtlama yeri olarak avın bol bulunduğu yerler seçilir. Yumurtalar uğur böceğinin temel avı olan yaprak biti kolonilerinin çevresindeki, yaprak ve dalların korunaklı bölgelerine, küçük yığınlar halinde depolanır. Birçok uğur böceğinin yumurtasının görünümü yaklaşık 1 mm büyüklüğünde, krem, sarı ya da turuncu renkli iğ şekillidir.

    Uğur böceği larvaları minyatür bir timsaha benzer ve üç çift bacaklıdır. Türe ve av çokluğuna bağlı olarak larvalar 1 mm. yaklaşık 1 cm uzunluğuna kadar büyüyebilir. Uğur böceği 20-30 günü kapsayan larva döneminde, dört farklı biçime bürünürek larva aşamasını tamamlar. Uğur böceği larvası avlanmak için 12 m mesafeye kadar hareket edebilir. Birçok uğur böceği türünün larvası sarı ya da turuncu bant veya benekli gri veya siyah renklidir.

    Uğur böceği pupa aşaması için karın kısmından bir yaprak veya başka bir yüzüye tutunur ve göreceli olarak eylemsiz kalır. Pupa koyu renkli ya da sarı-turuncu renklidir. Sıcaklığa ve türe bağlı olarak pupa aşaması 3 günden 12 güne kadar sürebilir. Pupa aşamasıyla son biçimini alan uğur böceği erişkin hale gelir çiftleşir. Çiftleşen uğur böceği mevsime bağlı olarak av aramaya ya da kış uykusu hazırlıklarına başlar. Uğur böcekleri bir kaç aydan bir yıla kadar yaşayabilir.