UEFA şike soruşturması

'Haberler' forumunda Sitem tarafından 22 Ağu 2011 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]
  UEFA şike soruşturmasına el koydu
  Türk takımları Avrupa Kupasından İhraç Edilebilir mi,
  UEFA Türkiye'deki şike ve teşvik tartışmalarına resmen el koydu.

  Soruşturmayla ilgili olarak ilk günden bu yana Futbol Federasyonu ile anlık bilgi paylaşımını sürdüren, ancak Türk medyasında çıkan haberleri de yakından takip eden UEFA, Disiplin Başmüfettişi Pierre Corno'yu bugün İstanbul'a gönderme kararı aldı.

  Milliyet'in haberine göre UEFA Başkanı Michel Platini'nin talimatıyla bu sabah İstanbul'a gelecek olan Corno, şike soruşturmasını yürüten Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk ile Beşiktaş Adliyesi'nde görüşerek, gelişmeleri ilk ağızdan dinleyecek.

  Şike konusunda UEFA'nın en yetkili uzmanı olarak tanınan Corno'nun Berk ile yapacağı görüşmeye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar ve Başkan Vekili Lütfi Arıboğan'ın da eşlik etmesi beklenirken, sürpriz ziyaretin bir nedeninin de Galatasaray Kulübü tarafından hafta içinde federasyonun şike kararıyla ilgili yaptığı açıklamalar olduğu ileri sürüldü.

  Yaklaşık 2 aydır Türk futbolunda görülmemiş bir krize neden olan şike ve teşvik soruşturmasını dikkatle izleyen UEFA'nın, özellikle medyada yer alan iddialar üzerinde durduğu kaydedildi.

  Türk takımları Avrupa Kupasından İhraç Edilebilir mi,

  UEFA'nın üst düzey bir disiplin müfettişini Türkiye'ye gönderme kararı almasından sonra gözler Corno'nun ziyaretinden sonra Avrupa Futbol Birliği'nin bir numaralı ismi Michel Platini'ye sunacağı rapora çevrilecek.

  Avrupa Kupaları'nda mücadele eden ve adı şike soruşturmasında geçen Türk takımlarının kaderini de belirlemesi beklenen süreçte, Corno'nun gözlemleri ve tespitleri şike yapıldığı yönünde olursa aralarında Fenerbahçe, Trabzonspor ve Beşiktaş'ın da bulunduğu temsilcilerimizin Avrupa'dan ihracı gündeme gelebilecek.  sabah
   
 2. Cevap: UEFA şike soruşturması

  TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar UEFA Müfettişi açıklaması

  Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, ''UEFA, rapor hazırlamayacak. Rapor hazırlamak için gelmediler, sadece görüştüler'' dedi.

  TFF Başkanı Aydınlar, futbolda şike iddialarına yönelik soruşturmanın yürütüldüğü Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine UEFA Disiplin Başmüfettişi Pierre Cornu'dan bir süre önce geldi. Cornu ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen ve soruşturma savcısı Mehmet Berk ile bir saati aşkın süre görüşen Aydınlar, adliyeden ayrılırken basın mensuplarına kısa bir açıklama yaptı.

  Aydınlar, ''UEFA'nın şike konusundaki baş danışmanı Pierre Cornu geldi. Başsavcı ve soruşturmayı yürüten savcı ile değerlendirme yapıldı. UEFA temsilcisi, savcılarımıza bu soruşturma nedeniyle teşekkür etti, işin cezai boyutuyla ilgili bundan sonra da bilgi sahibi olmak istediklerini söyledi. Genel olarak görüşmenin içeriği bu'' diye konuştu.

  Bir gazetecinin ''UEFA soruşturmaya el koydu diyebilir miyiz?'' sorusu üzerine Aydınlar, ''Hayır, öyle bir şey diyemeyiz. Halen TFF'nin yürüttüğü bir soruşturma var. UEFA sadece bilgi amaçlı geldi, bilgi aldı'' dedi.

  Mehmet Ali Aydınlar, ''UEFA'nın hazırlayacağı raporun nasıl bir yaptırımı olacak ya da yaptırımı olacak mı?'' sorusunu ''UEFA, rapor hazırlamayacak. Rapor hazırlamak için gelmediler, sadece görüştüler'' diye yanıtladı.