Uçuşlara Sıvı Yasağı

'Haberler' forumunda EyLüL tarafından 27 Şubat 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]


  Uçuşlara El Bagajı Sıvı Kısıtlama
  Uçuşlara Sıvı Yasağı Geliyor

  Dış hatlarda mevcut olan yasak artık iç hatlarda..
  Uçakla seyahat edecek yolcuların, uçak içinde yanlarında bulunduracakları el-kabin bagajlarında taşıyabilecekleri sıvılarla ilgili yasak, 1 Marttan itibaren ilk etapta İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarında başlıyor. Dış hat uçuşlarında daha önce başlatılan sıvı yasağı, 1 Nisandan itibaren ise tüm iç hat uçuşlarında uygulanacak.

  1 Mart 2012 tarihinden itibaren, dış hat uçuşlarında devam etmekte olan el bagajlarındaki sıvı kısıtlaması uygulaması, İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarından gerçekleşmekte olan iç hat uçuşlarında da uygulanmaya başlanacak. 1 aylık pilot uygulamanın ardından ise 1 Nisandan itibaren tüm iç hat uçuşlarında yolcuların el/kabin bagajlarında taşıyabilecekleri sıvılarla ilgili yasak uygulanacak.

  Ancak yolcular istisnai bir durum olarak el bagajlarında 1 litrelik ağzı kilitli torba içinde her biri en fazla 100 mllik kaplarda sıvı, jel ve aerosol taşıyabilecek. 100 mlden büyük kaplardaki sıvı ve benzeri yiyecek ve içecekleri ise uçak altı bagaja vermeleri gerekecek.

  KISITLAMAYA NELER DAHİL

  1 Martta İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarında başlayacak olan ve 1 Nisanda tüm uçuşlarda uygulanacak olan sıvı yasağı kapsamına şunlar giriyor:
  Su, şurup, içki dâhil her türlü sıvı
  -Kremler, losyonlar, yağlar Kozmetik yağlar dahil parfümler, maskara dahil her türlü makyaj malzemesi Katı halde olan rujlar hariç
  Traş köpükleri, deodorantlar
  Diş macunu dâhil her türlü macun kıvamındaki maddeler
  Reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi tam katı halinde olmayan yiyecekler
  Kontak lens sıvıları
  Şampuanlar...