Uçurtma Nasıl Yapılır Kısa Bilgi

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Yasemin tarafından 4 Mayıs 2013 tarihinde açılan konu


 1. Uçurtma Nasıl Yapılır  Uçurtma yapmak için öncelikle 3 adet çıtaya ihtiyacımız olacak uçurtmayı kaplamak için jelatin kağıda yada kaplık da olabilir dilerseniz poşetlede yapabilirsiniz.

  Uçurtma yapımına öncelikle çıtaları birbirine bağlayarak başlıyoruz arkadaşlar.Çıtaları X şeklinde birbirine bağlayın
  ikisi uzun olan çıta X şeklinde kısa olan çıta ise üst üste koyularak sabitleyin.Daha sonra çıtaların uçlarından birbirine ip gererek bağlayın. Uçurtmamızın iskelet kısmı hazır durumda artık uçurtmamızı kaplamanın zamnaı geldi.

  Uçurtmanızın kabını kare şeklinde yere serin ve birbirine bantlayın büyük bir kare oluşturun.Hazırlaıdğınız kaplığın üzerine iskeleti koyun kenarlarda çıkıntılı kalan kaplığı iplerin üzerinden geçirerek bantlayın.
  Gergin olmasına dikkat edin bu şekilde uçurtmanızı tamamlayın.Uçurtmanızın gövde kısmı bitmiş durumda şimdi çıtalardan birinin boyu kadar ip kesin ipin ucunu alt kısımdaki çıtaya bağlayın.Daha sonra diğer ucunuda diğer çıtaya bağlayın ipi tuttuğunuzda ortaya kadar gelmesi gerekiyor.

  Son olarak kuyruk yapılışına geldi sıra uçurtmanızın tam ortasından bir ip bağlayın 2.3 metre kadar olsun bu ipe aralıklarla hazırlaıdğınız poşet parçalarını bağlamanız gerekiyor kuyruk yapımızda bittikten sonra uçurtmamız hazır duruma geldi.Uçurtmanın gövdesinden kaplı olan kısmının ortasından bir delik delin oradan ipi geçirin ortadaki çatala bağlayın sonra kuyruk kısmınd ayaptığımız gibi tam karşı kenarınada bir ip kesin bağlayın daha sonra ortadaki ipi bu ipe bağlayın önemli olan şey üçken kısmın bütün kçşelerine kadar uzanacak iplerin hepsinin bağlantı noktaları bütün köşelere kadar uzanıyorsa denge kısmıda tamamdır.Artık uçurtmamız hazır dilediğiniz gibi uçurabilirsiniz.