Uçurtma avcısının özeti Kısa

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Demet tarafından 2 Mar 2015 tarihinde açılan konu

 1. uçurtma avcısının özeti Kısa

  Emir ve Hasan aynı evde büyüyen iki çocuktur. Kardeş gibi büyümüşlerdir ancak aralarında büyük farklılıklar bulunmaktadır. Emir yaşadıkları semtin en zengin bir işadamının, Hasan ise yanlarında çalışan hizmetkarın oğludur. Hasan başarılı, terbiyeli ve ahlaklı olmasına rağmen semtte sevilmeyen bir azınlığa mensuptur. Bu azınlık Hazaralardır.

  Bölgede düzenlenen uçurtma yarışmasında Hasan Hazaralara düşman olan kendisinden yaşça büyük çocukların tecavüzüne uğrar. Emir ise saklandığı yerden olaya şahit olur ancak müdahale etmez. Hasan yaşadığı olayı kimseye anlatamaz içine atar.

  Sovyetler işgali sırasında Emir ve babası ülkeyi terk edip Californiaya giderler. Emir böylece geçmişinden kaçtığını düşünür. Her şeye rağmen arkasında bıraktığı Hasanın hatırasından kopamaz. Emir bir gün Hasan'dan haber alır ve onu kurtarmak, geçmişte yaptığı hatayı yeniden yapmamak için ülkesine geri döner. Ama Hasan ölmüştür. Geride bir çocuk ve bir eş bırakan Hasanın emanetlerini bulmak ve yardım etmek için bir mücadeleye girer.

  Bu sırada öğrendiği acı gerçek Emir'i derinden etkiler.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 10 Mar 2015