Uçuk tedavisi nasıl yapılır?

'Sağlık Rehberi' forumunda Eylem tarafından 17 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Uçuk tedavisi nasıl yapılır?

  [​IMG]
  Uçuk tedavisinde %100 etkili bir yöntem henüz bulunmamakla birlikte bazı ilaçlar virüsün çoğalarak daha fazla bölgeyi etkilemesini engellemektedir. Asiklovir ve valasiklovir gibi antiviral ilaçlar belirtileri hafifletip uçuk oluşumunu azaltabilir ancak virüs vücuttan tam atılamadığı için zaman içinde cilt yüzeyinde yaralar tekrar görülebilir. Hijyen ve dengeli bir diyet uçuk oluşumunu azaltabilir. Tedavisinde genellikle yarayı kurutan merhemler kullanılır. Doktorunuz ayrıca oral ilaç tedavisi önerebilir. Uçuk tedavisi için doğal yöntemler arasında ise virüsün neden olduğu yaraların iyileşme sürecini hızlandıran ve bu süre içinde belirtileri hafifleten bazı bitkiler gösterilmekte.

  Bitkiler

  Ekinezya: Virüsten etkilenen hücrelerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olan “makrofaj” adlı bileşeni içeren ekinezya yara üstüne uygulandığında dokunun iyileşme sürecini hızlandırabilir.

  Sibirya Ginsengi: Genital herpes yoğunluğunu ve iyileşme sürecini azaltan “eleutherosides” adlı bileşeni içerir.

  Reishi Mantarı: Reishi mantarı uçuğun nüks etmesini engelleyebilir.

  Zeytin Yaprağı: HSV-1 virüsüne karşı antiviral özellik gösterir ve viral üremeyi baskılar.

  Melisa: Uçuk bulunan bölgedeki hassasiyeti azaltmaya yardımcı “polifenoller” içerir.

  Çay Ağacı Yağı: Cilt üzerindeki açık yaralara iyi gelen çay ağacı yağı uçuğun iyileşme sürecini hızlandırabilir. Damlalıkla direk uçuk üzerinde kullanabilirsiniz.

  Diğer Yöntemler

  Sıcak Banyo: Özellikle ağrılı genital herpes için etkili bir yöntem olarak kullanılabilir.

  Karbonat ve Mısır Nişastası: Karbonat ve mısır nişastası enfekte olan bölgeyi kurutmak için kullanılabilir. Bir parça pamuğa karbonat veya mısır nişastası döküp yaranın üzerine uygulayabilirsiniz.

  Poşet Çay: Kullanılmış, soğuk poşet çay torbalarını uçuk üzerine yerleştirerek yaranın neden olduğu hassasiyeti azaltabilirsiniz.

  Buz: Herpesin neden olduğu kaşıntı ve ağrıyı hafifletmek için buz dolu bir poşet ile bölgeye kompres yapabilirsiniz.

  Süt: İyileşme sürecini hızlandırmak ve ağrıyı hafifletmek için bir pamuk parçasıyla uçuğun bulunduğu yere süt sürebilirsiniz.