Uçuk nasıl tedavi edilir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Sitem tarafından 3 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Uçuk en kolay nasıl geçer


  Dudakta veya burun kenarında hafifçe şişmiş kırmızı ve ağrılı bir leke şeklinde beliren bir hastalıktır. Nedeni tükürükte bulunan bir çeşit virüstür. Daha ziyade ateşli hastalıklar ve soğuk algınlığı sırasında görülür. Tıp dilinde Herpes simplex denir. Dudak veya burun kenarında meydana gelen kırmızı lekeler bir süre sonra su toplar küçük kabarcıkar meydana gelir. Birkaç gün sonra da sararırlar ve kabuk bağlarlar. Tedavi amacıyla aşağıdaki reçeteler uygulanır.

  UÇUK İÇİN DOĞAL TEDAVİ YÖNTEMLERİ

  Malzemeler :

  10 gr. meşe kabuğu
  15 gr. ceviz yaprağı
  3,5 su bardağı su

  Hazırlanışı
  Malzemeler karıştırılır. Kısık ateşte 15 dakika kaynatılır. Ateşten alınıp çatal yardımı ile ezilir. Soğuduktan sonra uçuk üzerinde uygulanır.
  Not :Meşe kabuğunun kanamaları durdurma özelliğide mevcuttur.

  Uçuk Tedavisi İçin Losyon
  Malzemeler :
  1 tutam mayıs papatyası
  1 çay bardağı kaynamış su

  Hazırlanışı
  Malzemeler karıştırılır. Demlenmeye bırakılır. Soğuduktan sonra süzülür. Uçuk üzerine günde 3-4 kez kompres yapılarak uygulanır, İşleme sonuç alınıncaya kadar devam edilir. Bu işlem uçuktaki kaşıntıyıda alır.

  Uçuk İçin Losyon

  Malzemeler :
  3 adet andızotu kökü
  2 su bardağı su

  Hazırlanışı
  Malzemeler karıştırılır. Bir taşım kaynatılır. Soğumaya bırakılır. Soğumaya yakın süzülür. Uçuk üzerine günde 5-6 kez kompres yapılır. Uçuğun acısını ve kaşıntısını keser.

  Not :Aynı formülü kille de deneyebilirsiniz, her iki formüllede başarılı sonuçlar alınmaktadır.
  Andızotu mikroprarı öldürür ve kaşıntıyı keser.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Ağu 2014
 2. Genellikle ağız ve burun etrafında , nadirende cinsel bölge ve kalça etrafında oluşan ,ince şeffaf içi sıvı dolu kabarcıklar şeklinde görülen yaralardır.

  Herpes enfeksiyonundan koruyan bir aşı yoktur. Asiklovir, famsiklovir ve valasiklovir adlı ilaçlar özellikle başlangıç döneminde uygulandığında uçuğu etkili bir şekilde tedavi ederler. Bu ilaçlar hastalığın iyileşmesini hızlandırmak veya tekrar etmesini engellemek için kullanılabilirler. Herpes enfeksiyonlarında tam tedavi olmamakla birlikte, tekrarları azaltmak veya ortadan kaldırmaya yönelik araştırmalar devam etmektedir.
   
 3. benimde uçuğum var. kocaman dudağımda çok kötü görüntü veriyo ne yapmalıyım ne kadar kalacak bu durumda yardım edin bide düğün var pazar günü çok kötü durumdayım
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Ağu 2014
 4. UÇUK TEDAVİSİ İÇİN EVDE HAZIRLAYABİLECEĞİNİZ MERHEMLER

  Malzemeler

  Şalgam
  Çavdar unu
  Şahtere otu
  Ceviz yaprağı
  Isırgan otu
  Susam yağı

  Hazırlanış ve Kullanım Reçetesi:
  1- Rendelenmiş şalgamlar yirmi dakika süreyle suda kaynatılarak süzülür. Sıkılarak elde edilen posaya çavdar unu karıştırılarak merhem kıvamına gelinceye kadar susam yağı ile yoğrulur. Hazırlanan merhem pansumandan sonra uçuk üzerine sürülür.
  2- Şahtere otunun yaprakları sert bir zeminde dövülerek ezilir. Elde edilen posaya, krem kıvamına gelinceye kadar çavdar unu karıştırılarak susam yağı ile yoğrulur. Hazırlanan bu krem uçuk olan bölgeye sürülür.
  3- Kıyılmış taze ceviz yapraklan, ısırgan otuyla birlikte dövülerek ezilir. Elde edilen posaya, merhem kıvamına gelinceye kadar çavdar unu karıştırılarak susam yağı ile yoğrulur. Hazırlanan merhem bölgeye sürülür.


  Uçuklar canınızı sıkıyorsa

  Bir aminoasit olan “Lizin uçuğa yol açan herpes virüslerinin çoğalmasını önleyebiliyor. Lizin tablet veya krem formülüyle 3-5 ay kullanıldığında uçuktan koruyor. Sık sık uçuk çıkaranlarda önleyici olarak “lizin yanında “St. John's Wort (Sarı Kantaron) bitkisi de faydalı olabiliyor. Bu bitki bağışıklık gücünü yükseltiyor, virüs çoğalmasını engelleyebiliyor.

  Mevcut uçuklarınızın çabuk iyileşmesini istiyorsanız uçuk keseciklerine sakın dokunmayın. Lizin ve melisa içeren kremlerden faydalanmaya çalışın.

  Prof.Dr. Osman MÜFTÜOĞLU