Uçakların kalkış prensibi nasıldır?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Büsra tarafından 15 Haziran 2010 tarihinde açılan konu


 1. Uçakların kalkış prensibi nasıldır?
  Uçakların kalkış prensibi
  Uçaklar nasıl kalkar ?
  Uçaklar nasıl uçar ?

  Uçaklar nasıl havalanır ?

  Bende öğrenmiş oldum :f196:.Yararlı olur umarım :f40:

  Uçak Nasıl Havalanır?  Havalanmanın ardında "Bernaulli ilkesi"(Akışkanlar Mekaniğinin temel ilkesi) yatmaktadır. Bir akışkanın hızı artıkça sıvıdaki basınç azalır. Uçak kanatlarının üst yüzeyleri dışbükey , alt yüzeyleri ise neredeyse düz olarak tasarlanmıştır. Bu da kanadın üst kısmıdaki havanın alttakinden daha hızlı hareket etmesine yol açar.


  Hava sıkıştırılamaz; kütle ve enerjinin korunumu ilkesi hava içinde geçerlidir. Yani kanadın üst kısmından geçen havanın aynı süre içinde daha uzun bir yol katetmesi gerekir. Bu durumda Bernaulli ilkesi bize kanadın altındaki basıncın üstündekinden daha yüksek olacağını söyler; bu da uçağın havalanmasına olanak verir.  Uygulamada havanın kanatlara yapışmasının ve vizkoz (
  Akmazlık sonucu ortaya çıkan) kuvvetinin de hesaba katılması gerekir. Aeorodinamik havalanma kuramı bir bütün olarak oldukça karmaşıktır ; ancak kuram içinde kanat çevresindeki hava akışının dalgalı bir hareketle ilerlemesinin etkisi olduğu çok açıktır. Dolaşım hızı kanadın üzerinde havanın akış hızına etki eklenirken , kanadın altında ters yönde bir etki yapar; bu da havalanmayı daha kolay hale getirir.

  Alıntı
   


Similar Threads: Uçakların kalkış
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz Yolcu uçaklarında yakıt olarak ne kullanılır 9 Temmuz 2014