Üç Aylarda Nasıl Oruç Tutulur

'Dini Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 22 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu


 1. Üç Aylarda Oruç Nasıl Tutulur


  Üç Aylarda Nasıl Oruç Tutmanın Fazileti

  Halk arasında bilindigi sekilde üç aylar orucu olmayıp ancak Recep ve Saban aylarında Hz. Peygamber'in diger aylara oranla daha fazla nafile olarak oruç tuttugu hadis kaynaklarında yer almaktadır.

  Ramazan ayında oruç tutmak ise farzdır. Bunun dısında PazartesiPersembe günleri ile Hicri ayların 13 14 ve 15'i gibi belirli günlerinde nafile oruç tuttugu bilinmektedir

  Recep ve Saban aylarında Hz. Peygamberin aralıksız oruç tuttuguna dair sahih kaynaklarda herhangi bir rivayet bulunmamaktadır.

  Receb-i şerifin bir gün başında, bir gün ortasında ve bir gün de sonunda oruç tutana, Recebin hepsini tutmuş gibi sevap verilir.

  Ramazan ayı dışında Allah rızası için bir gün oruç tutan, iyi bir yarış atının bir asırda alacağı mesafe kadar Cehennemden uzaklaşır.[Ebu Yala]

  Receb-i Şerîfin birinci gününde oruç tutmak üç senelik, ikinci günü oruçlu olmak iki senelik ve yine üçüncü günü oruçlu bulunmak bir senelik küçük günahlara kefaret olur. Bunlardan sonra her günü bir aylık küçük günahların af ve mağfiretine vesile olur. buyuruyorlar. (Camiu-s sağir)
   


Similar Threads: Üç Aylarda
Forum Başlık Tarih
Dini Bilgiler Şevval orucunun fazileti 3 Temmuz 2017
Dini Bilgiler Nikotin bandı orucu bozar mı? 7 Haziran 2017
Dini Bilgiler Oruç Nedir? Kısaca 1 Ocak 2017
Dini Bilgiler Allah’ın her şeye gücünün yettiğini nasıl anlayabiliriz? 30 Eylül 2015
Dini Bilgiler Oruçluyken sevişme izlemek orucu bozarmı 16 Haziran 2015