twitteri türkçe yapmak

'Soru Cevap' forumunda Misafir tarafından 12 Şubat 2011 tarihinde açılan konu


 1. twitteri ingilizce kullanıyorum nasıl türkçe yapabilirim acaba ?
    2. Cevap: twitteri türkçe yapmak

  Popüler sosyl ağ oluşumlarından Twittr, Türkçe dil desteği kazandı. Bu şekilde kullanmaya başlamak için yapmanız gereken önce oturum açıp ardından da ana sayfanın sağ üst köşesindeki kullanıcı adınıza tıklayıp, ayarlar (settings) bölümünden dil (language) kısmını Türkçe (Turksh) yapmak.

  Unutmadan, Twitter’ın da Facebook gibi öneri üzerine çeviri metoduyla çalıştığını anımsatalım. Yani her ulustan ve dilden kullanıcıların katılımıyla gelişen bir kelime tercih süreci sözkonusu. Twitter tercüme merkezine gelen tavsiyeler içerisinde eğer kelime belirli bir sayının üzerinde çoğunluğa erişirse onay alıp değişiyor. Bunu belirtmemizin sebebi ise Türkçe olmayan kısımları gördüğünüzde şaşırmamanız. Mesela bizim gözümüze çarpanlardan biri ‘retweet’ kelimesinin aynı kalmış olması. Velhasıl zamanla hepsi Türkçe karşılığını bulur.

  Twitter’ı cep telefonu üzerinden kullananlar da eğer işletim sistemleri Android ise Türkçe’ye geçebilecekler bu arada. Diğerlerinin ise biraz daha sabretmesi gerekiyor. Ve son olarak da eğer aramızda Rusça meraklıları varsa onlar için de Rusça seçeneğinin artık eklendiğini not olarak düşelim.
   


Yükleniyor...