twitteri türkçe yapmak

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Aderito tarafından 4 Aralık 2012 tarihinde açılan konu


 1. twitteri ingilizce kullanıyorum nasıl türkçe yapabilirim acaba ?

  Cevap: twitteri türkçe yapmak

  Popüler sosyl ağ oluşumlarından Twittr, Türkçe dil desteği kazandı. Bu şekilde kullanmaya başlamak için yapmanız gereken önce oturum açıp ardından da ana sayfanın sağ üst köşesindeki kullanıcı adınıza tıklayıp, ayarlar (settings) bölümünden dil (language) kısmını Türkçe (Turksh) yapmak.

  Unutmadan, Twitterın da Facebook gibi öneri üzerine çeviri metoduyla çalıştığını anımsatalım. Yani her ulustan ve dilden kullanıcıların katılımıyla gelişen bir kelime tercih süreci sözkonusu. Twitter tercüme merkezine gelen tavsiyeler içerisinde eğer kelime belirli bir sayının üzerinde çoğunluğa erişirse onay alıp değişiyor. Bunu belirtmemizin sebebi ise Türkçe olmayan kısımları gördüğünüzde şaşırmamanız. Mesela bizim gözümüze çarpanlardan biri retweet kelimesinin aynı kalmış olması. Velhasıl zamanla hepsi Türkçe karşılığını bulur.

  Twitterı cep telefonu üzerinden kullananlar da eğer işletim sistemleri Android ise Türkçeye geçebilecekler bu arada. Diğerlerinin ise biraz daha sabretmesi gerekiyor. Ve son olarak da eğer aramızda Rusça meraklıları varsa onlar için de Rusça seçeneğinin artık eklendiğini not olarak düşelim.
   


Similar Threads: twitteri türkçe
Forum Başlık Tarih
Sorun Cevaplayalım twitteri turkce diline nasil ceviririm ?? 4 Aralık 2012
Sorun Cevaplayalım @ (Et) işaretinin Türkçedeki adı nedir 14 Nisan 2016
Sorun Cevaplayalım Buenos Aires Türkçe anlamı 6 Kasım 2012
Sorun Cevaplayalım türkçenin diğer dillerin etkisinden kurtarılması 10 Kasım 2012
Sorun Cevaplayalım Göktürk yazıtları ve göktürk yazıtlarının türkçe için önemi 28 Eylül 2012