Twitter işaretleri ve anlamları

'Teknoloji Haberleri' forumunda Züleyha tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Züleyha

  Züleyha Site Yetkilisi


  Twitter işaretleri ve anlamları

  [​IMG]

  Twitter’da yeniyseniz yada halen bir twitter uzmanı olmadıysanız size birkaç küçük ipucu verelim. 140 karaktere yazdıklarınızı söylemek istediklerinizi sığdıramıyorsanız aşağıdaki kısaltmaları/işaretleri kullanarak karakter tasarrufu yapabilir ve daha çok şey söyleyebilirsiniz.

  Twitter’da “TT” Ne Demek ?

  “Trending topic” dışında “Translated tweet” anlamına geliyor.

  Twitter’da “CC” Ne Demek ?

  Attığınız tweet içinde mention yaptığınız kişinin tweete dikkatinin çekilmesini sağlıyor.

  Twitter’da “ICYMI” Ne Demek ?

  “Kaçırmış olduğunuz takdirde” anlamına geliyor. Daha öcen attığınız bir tweet, istediğiniz etkileşime sahip değilse tekrardan atmanız gerekir. Bu zamanlarda tweetiniz başına ICYMI yazmalısınız.

  Twitter’da “NSFW” Ne Demek ?

  “Not safe for work” anlamına gelirken uygunsuz sayılabilecek, rahatsızlık verebilecek tweetlerde kullanılarak takipçileri önceden uyarmaya yarıyor.

  Twitter’da “RLRT” Ne Demek ?

  “Real life retweeet” demek; yani Twitter üzerinden değil de gerçek hayatta birinin cümlesini aynen alıyorsanız bu kısaltmayı kullanmalısınız.

  Twitter’da “PRT” Ne Demek ?

  “Please retweet” yani “lütfen retweet edin” anlamında kullanılıyor.

  Twitter’da “TQRT” Ne Demek ?

  “Thanks for the tweet” anlamına geliyor. Eğer bir twitter kullanıcısından tweet almışsanız. Attığınız tweet için teşekkür ederim anlamı taşıyor.

  Twitter’da “TMB” Ne Demek ?

  “Tweet me back” anlamına geliyor. Mention attığınız kullanıcılardan geri dönüş bekliyorsanız 140 karakterin yanına bu kısaltmayı yerleştirebilirsiniz.

  Twitter’da “CX” Ne Demek ?

  “Correction” yani düzeltme anlamına geliyor.

  Twitter’da “FF” Ne Demek ?

  “Follow Friday” in kısaltılmış halidir. Cuma takibi anlamına gelmektedir. Eğer çok yazılarını beğendiğiniz bir twitter kullanıcısı varsa cuma günü atacağınız tweeti #FF yazarak o kişiyi mantionlarsınız. Bu şekilde Cuma günü takip önerim anlamına gelir.

  Twitter’da “HT ve via” Ne Demek ?

  “Heard Through” teriminin kısaltılmış halidir fakat pek fazla kullanılmaz. Genellikle via kullanılır. Aracılığıyla anlamı taşıyan bu kısaltma, bir başkasının yazdığı tweeti yazdığımızda veya onun paylaşmış olduğu bir şeyi biz paylaşacaksak o kişiyi ekleriz, kaynak gösterme anlamına gelir.

  Twitter’da “^” Ne Demek ?

  Twitter’da “^“ yani şapka işareti şirket, organizasyonlar gibi birden fazla kişinin yönettiği Twitter hesaplarına atılan bireysel tweetleri belirtmek için kullanılıyor.

  Twitter’da “MM” Ne Demek ?

  Music Monday anlamına geliyor. Yani Pazartesi günü eğer bir müzik paylaşacaksanız bu eki tweetinize yerleştirmeniz gerekmektedir