tuz nasıl üretilir kısaca açıklaması

'Etüt Merkezi' forumunda ZeuS tarafından 15 Ara 2011 tarihinde açılan konu

 1. tuz nasıl üretilir kısaca

  Tuz üretimi kısaca;

  Tuz elde etme yöntemlerinin en yaygın olanı, tuzla denilen göletlerde tuzlu suyun buharlaştırılmasıdır. Buharlaştırma yöntemi çoğunlukla kurak ve sıcak bölgelerde uygulanır, bu yol ile elde edilen tuzlarda ticari maksatlar için istenmeyen safsızlıklar olabilir. Yeni elde edilmiş bu tür tuzlarda tuz seven bazı mikroorganizmalar da bulunabilir Bu mikroorganizmalar örneğin konservecilikte bazı yiyecek maddelerinin bozulmasına sebep olabilmektedir.

  Kaya tuzundan da tuz elde edilebilir Kaya tuzu, önemli tuz kaynaklarından biri olup, içerdiği safsızlıklara bağlı olarak saydam veya yarı saydam grimsi, beyaz, turuncu, sarı, pembe ve kahverengi olabilir Kaya tuzu, az safsızlık ve yabancı maddeler içeren yataklarda yer altına galeriler açarak parçalar halinde çıkarılır Çözelti madenciliği olarak adlandırılan bu yöntemde, safsızlıkların fazla olması durumunda açılan sondaj kuyularına sıcak su gönderilirek suda çözünen tuzlar bulamaç halinde dışarı alınır Bu bulamaçın kristallendirilmesi için tava veya vakum yöntemleri kullanılır.

  Tava Yöntemi ile tuz üretimi

  Bir tahta kapta dinlendirilen tuzlu suya magnezyum sülfatı çöktürmek için az miktarda kireç katılır Sonra tava adı verilen buharlaştırma kabına gönderilir Bu kabın alanı 80-100 m² olup, ocağın sıcak gazlarıyla ısıtılır Burada önce magnezyum sülfat çöker ve alınır, daha sonra çöken tuz alınırAlınan tuz tava üstündeki tahta davlumbaza serilir Suyu tekrar tava içine akarken tuz da kurur 100 m²lik bir tavada 75°Cde 1200 kg kaba tuz, 80°Cde 3000 kg orta ürün ve 95°Cde 700 kg ince tuz elde edilir.

  Vakum Yöntemi ile tuz üretimi

  Tava yönteminin yerini alan bu yöntemde tuzlu su vakum pompaları yardımıyla buharlaştırılır.
   
  Moderatör tarafından düzenlendi: 26 Tem 2014