Tuvalu Tarihi

'Ülkeler' forumunda EyLüL tarafından 18 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Tuvalu Ülkesinin Tarihi


  Tuvalu Tarihi Hakkında Bilgi

  Tuvalu, Büyük Okyanus'ta, dokuz adet mercan adasından oluşan Polinezya ülkesidir. Avustralya ve Hawaii'nin arasında bulunmaktadır. Komşu ülkeleri Kiribati, Samoa ve Fiji adaları olan Tuvalu, 26 kilometre karelik bir yüzölçümüne sahiptir. Tuvalu, dünyada Vatikan, Monako ve Nauru'dan sonra en küçük ülkedir.

  Adaların verimsiz topraklarynda çok az bitki yetişir. Bu nedenle başlıca ekonomik etkinlik balıkçılık ve turizmdir. Hindistancevizi plantasyonları, posta pulu satışı ve geleneksel el sanatı ürünleri de ada halkının gelirine katkıda bulunur. Tuvalu halkı Polinezyalı'dır.

  Tuvalu Tarihi

  Avrupalylar'ın 18. yüzyılda ve 19. yüzyıl başlarında keşfetti bu adalar, 1916'dan başlayarak Gilbert Adalan ile birlikte Gilbert ve Ellice Adalan Kolonisi adı altında bir İngiliz sömürgesi olarak yönetildi.

  Sömürge, iki ada grubu arasında uzun süren bir rekabetten sonra 1976'da ikiye bölündü ve Ellice Adaları'nın yeni adı Tuvalu oldu. 1978'de Bağımsızlığını kazanan Tuvalu' nun başkenti Funafuti Adası üzerindeki Fongafale'dir. Yngiliz Uluslar Topluluşu üyesi olan ülke, meşruti monarşiyle yönetilir.