Tuvalette Fazla Oturmanın Zararları

'Sağlık Rehberi' forumunda Elfida tarafından 6 Eylül 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  Tuvalette kitap, gazete okumak gibi yada cep telefonunuzda oyun oynamak gibi alışkanlıklarınız varsa bu yazımızı mutlaka okuyun.

  Eskilerimiz tuvalette fazla durma çarpılırsın derlerdi, günümüzde modern ve konforlu tuvaletleri neredeyse salon gibi kullanıyoruz. Elimize mutlaka bir dergi, gazete yada cep telefonu alıp saatlerce tuvalette oturuyoruz. Sonuçlarını bilmeden.

  Uzun süre tuvalette oturmak hemoroit oluşumunun sebepleri arasında gösteriliyor. Halk arasında “basur olarak bilinen hemoroid hastalığı anüs(barsağın son çıkış kısmı) bölgesinde normalde bulunan damar yumağının belirginleşmesi ve sarkması sonucu oluşan rahatsızlığa verilen isimdir. Tuvalet ihtiyacını ertelemek veya tuvalette uzun süre oturmak bu hastalığın nedenlerinden biridir.
    2. Cevap: Tuvalette Fazla Oturmanın Zararları

  Kabızlık, şişmanlık, hamilelik, uzun süre tuvalette oturmak, ağır yük kaldırmak ve hareketsizliğin hemoroit oluşumunun sebepleri arasında gösterildiğini belirten uzmanlar, hemoroidin karıştığı hastalıklar arasında kalın bağırsak kanserleri, kalın bağırsak polipleri, anal fissür, fıstül ve kolit olabileceğini belirtiyorlar
    3. Cevap: Tuvalette Fazla Oturmanın Zararları

  Tuvalet eğitimi verirken gerekli olan her detayı çocuklara öğretmeli Her aile çocuğuna tuvalet eğitimi ve alışkanlığı veremiyor malesef. Alışkanlıklar toplumdan topluma değişiklik gösterebileceği gibi, aynı toplum içindeki kültürlerde de farklılıklar bulunuyor.Daha sonra bu gibi sıkıntılar yaşamamak için çocuklara zamanında bu eğitim verilmeli doğru tuvalet alışkanlığı kazandırılmalı.