Tutumluluk ile ilgili kompozisyon

'Önemli Gün ve Haftalar' forumunda Yasemin tarafından 19 Aralık 2013 tarihinde açılan konu


 1. Tutumluluk ile ilgili kompozisyon örneği

  Tutumlu olmak ile ilgili yazı

  Tutum, parayı, malı ve zamanı yerine göre en iyi şekilde kullanmaktır. Cimrilikle tutumluluğu birbirine karıştırmamak gerekir. Tutumlu insan, hayati ve zorunlu olan ihtiyaçları için para harcamaktan çekinmez. Cimri ya da pinti kişiler, yaşaması ve sağlığı için gerekli olan şeylere bile para harcamaktan korkar.
  Hastalandığı zaman bile doktora gitmez ve ilaca para vermez. Para kazanmak, kazandığı parayı da biriktirmek için gece gündüz çalışır. Bu gibi kimseler varlık içinde yoksul yaşarlar. Bunların kendilerine hayrı olmadığı gibi, başkalarına da hiç hayrı olmaz.

  Kazancının hepsini harcamayarak, bir kısmını biriktiren, eşyasını iyi kullanan, zamanını değerlendiren ve sağlığını koruyan insanlara “tutumlu insan” denir. Tutumlu insanlar kimseye muhtaç olmazlar. Hem kendilerine hem de ailelerine, vatan ve millete faydalı olurlar.

  Tutumun çeşitlerini dört ana bölümde toplayabiliriz: Parada Tutumlu Olmak: Elimize geçen paranın bir kısmını geleceğimiz için bankada hesap açarak biriktirmekle olur. Malda Tutumlu Olmak: Bize kalan malları har vurup harman savurarak bitirmemek; giydiğimiz, kullandığımız eşyaları temiz olarak ve iyi korumakla olur. Yediği yemeğin yarısını tabakta bırakan, elbiselerini kirleten, ayakkabılarını boyamayan, okul sıralarını çizen, yazı yazan, tebeşirleri boşa harcayan, muslukları, elektrikleri açık bırakanlar tutumlu değildirler.

  İnsanlar malda tutumlu olmaya küçük yaşta alıştırılmalıdırlar. Bu bir eğitim işidir. Aile ve okul, çocuğa bu eğitimi kazandırmalıdır. Aksi halde yarın büyüdükleri zaman hiç bir şeyin kıymetini bilmez; mal ve eşya sahibi olmazlar.

  Zamanda Tutumlu Olmak: Zamanı iyi değerlendirmek, tembellik etmemekle olur. Zamanı iyi değerlendirip boşa zaman harcamayan insanlar, rahat ve huzurlu bir hayat yaşarlar. Atalarımız “Vakit nakittir” “Zaman parayı, para da malı kazanır” demişler. Sağlıkta Tutumlu Olmak: Sağlığımızı tehdit eden şeylerden uzak durmak, vücudu yıpratmamak, hastalıklardan korumakla olur. Sağlığı yerinde olmayan bir insanın parasının, malının hiç bir kıymeti yoktur. Kanuni Sultan Süleyman, “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi. Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” diyerek sağlığın önemini çok anlamlı bir şekilde dile getirmiştir.

  Parada, malda zamanda ve sağlıkta tutumlu olmaya çalışmalıyız. Böylece hem kendimize, hem ailemize, hem de milletimize yararlı birer insan oluruz. Bu, hem kendimize hem de yurdumuza karşı bir görevimizdir.
   


Similar Threads: Tutumluluk ilgili
Forum Başlık Tarih
Önemli Gün ve Haftalar Tutumluluk ile ilgili güzel sözler 19 Aralık 2013
Önemli Gün ve Haftalar Öğretmenler günü ile ilgili kısa yazı 23 Kasım 2015
Önemli Gün ve Haftalar Yeni Yıl ile ilgili Tekerlemeler 14 Aralık 2014
Önemli Gün ve Haftalar 23 Nisan ile ilgili bir şiir 27 Şubat 2014
Önemli Gün ve Haftalar Şehitler Haftası ile ilgili Yazılar 15 Mart 2014