TUS’a hazırlık ne zaman başlamalı?

'Eğitim Merkezi' forumunda erte tarafından 6 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) na hazırlık ne zaman başlamalı?
  Anne babalar TUS eğitiminin kreş, anasınıfı ve ilköğretimde başlamaması gerektiğini bilmelidirler.
  TUS eğitimi lisede de başlamamalıdır.
  TUS eğitimi için Tıp Fakültesi 1.,2.,3. ve 4.sınıflar ne yapmalı? Öncelikle 1., 2. ve 3. sınıfların sadece TUS diye bir sınavın varlığından ve öneminden haberdar olması büyük oranda yeterlidir.
  Anatomi, Histoloji, Fizyoloji, Biyokimya, Mikrobiyoloji, Farmakolojiden TUSta ne tür sorular çıktığını öğrenmek gözlemlemek ve fakültedeki derslere iyi bir şekilde, düzenli olarak çalışmak yeterlidir. Derslerinize iyi ve düzenli çalışıyorsanız aynı zamanda ne tür sorular çıktığını da gözlemlemiş, analiz etmişseniz çalışma veriminiz çok artmış ve TUSa organik hormonsuz şekilde hazırlanmış olursunuz.
  1., 2. ve 3. sınıfta sınav öncesi son bir iki güne bırakmadan yapılan düzenli çalışma son iki yıldaki (5. ve 6. sınıf) temponuzu daha verimli ve istediğiniz şekilde, sıkışmadan programlanabilir hale getirecektir.
  Piyasadaki Coşkun Beyler sizi 1.,2., ve 3. sınıfta aşağıdaki şekilde “ikna etmeye çalışabilirler. Başarılı olan (tıp argosu neydi? inek) ve çok yüksek puanlı yer kazanacağı [(t)ezeğinden] belli olan adaylar “Genç Akademisyenler Gençlik ve Spor Kulübü uygulama prosedürlerine göre bulunarak çeşitli sondajlama metodları ile genetik inceleme yapılarak saptanır, bu saptamalarda birinci sıradaki hedef kitle olan
  amfi başkanı, (eskiden amfi başkanı diye bir şey yoktu yeni çıkmış olmalı),
  sınıfta kitap satın alımlarına öncülük eden kişiler,
  her sosyal gruptan birer kişi,
  kız-erkek dengeli sayıda dağılım,
  her bir fikri gruptan birer kişi,
  birlikte hareket eden küçük gruplar varsa onların lider ruhlu olanları,
  sınıfta notları fotokopi çekilen veya fotokopi işini organize eden

  kişilere gaita analizi yapılarak kulübe üye kaydedilir.

  En aktif olanı sınıf temsilcisi yapılır.

  Kulüp (Tercüman-i Taniş) üyeleri gözleri bağlanarak duvarları ikonalarla süslü seans odasına alınır, kaygılarını yenmek için “hocam, bu kulübe (GAGSK) yoldan geçeni almıyoruz ki denir, sizin gibiler bu kulüpte olmazsa kulüp zaten amacına ulaşmaz. En iyiler burada olacak sen de bunlardan birisin (gaz, ver coşkuyu), hem bir dene, beğenmezsen bırakırsın denilerek mutlaka ikna edilecektir.
  Cafe Crown arasında 7 punto “Genç Akademisyenler Gençlik ve Spor Kulübü Projesi ve Prosedürleri ni okutup altına el yazıları ile adları yazdırılıp imzaları alınır, bazen resim almak unutulur. (Tecrübeli Klinisyenler buna aydınlatılmış onam formu adını verir) ama bundan kimseye bahsetmeyeceğine dair bir TUS kitabının, tahmin edin, hangisi olabilir? üstüne eldivenli sağ el konularak bir TUS tanrısı (!) üzerine yemin ettirilir.
  Daha sonra Kulüp üyelerine hoş geldin jesti olarak depoların boşalması için eski baskı kitap serileri ve aylık taksitle ödeme imkanı sunulur. İleride kursa gelmeye ikna edilenlere özel imkanlar sunulacağı söylenir, ancak fiyatların henüz belli olmadığını zamanı gelince bu özel grup için her imkanın cömertçe kullanılacağını söyleyebilirsiniz. Ancak kesinlikle ücretsiz falan diye garanti vermeyin.
  Şube sorumluları size sesleniyorum: Sınıf başkanlarını, eskiden mümessil denirdi bunlara, arkadaşlarının yanında bol bol gazlayın, çay kahve gazoz ısmarlayın, Kappuçino isteyen olursa onlara da kahve getirin, fazla da alıştırmayın, çok da şımartmayın, sonra tepemize çıkarlar.
  Sınıf başkanları siz de adaylara dostça takılın, onları kitapçımıza getirin, kitap alıyormuş gibi yaparak arkadaşlarınızın yanında tüm kitapları alın, arkadaşlarınızın da iştahı kabarsın, çıkarken bana kargoyla gönderin numarasını çekin. Her değişik arkadaşta yeniden bana kargoyla gönderin numarasını çekebilirsiniz.
  Sizden bir diğer beklentimiz: Kantinlerde kitap okuyor numarası yapmak, elde kitap gruplara girmek çıkmak, evde ve yurtta kalan arkadaşlarınızı kitapla ziyaret edip lafı dolaştırıp bu kitapların harika olduğuna ama yeterli olmadığına mutlaka kursa gidilmesi gerektiğine getirmenizdir. Eve gidince de ama babacığım herkes gidiyor demelerini sağlamanızdır
  Sizden beklenen üyelerimizin kendilerini kesinlikle gizlemeleri, ben ATUSMEDAKON hesabına çalışıyorum diye kesinlikle söylememeleri, prosedürlere uymaları, bizden ne istiyorsunuz diye sormamalarıdır zaten prosedürde ne varsa neye imza attınızsa onu isteyeceğiz yani kitap okuma, okutma, satma, sattırma, internete girme mail ve arkadaş gruplarında, farklı nicknameler ile forumlarda yönlendirme yapma, bilinçli olma, seviyeli olma, kısaca adam olmanızı ve ATUSMEDAKONun adamı olmanızı isteyeceğiz.
  Anneler çaktırmasanız bile fark eder, o zaman “oğlum/kızım bu işten sizin kazancınız ne olacak diye sorarsa anneciğim hem dost kazanacağım, hem de iyi insanlara yardım etmenin keyfini yaşayacağım, para nasılsa kazanılır, nasipse zaten gelir demelisiniz. “Kimseyi ürkütmenin anlamı yok
  “Genç Akademisyenler Gençlik ve Spor Kulübü Projesinin amacı etinizden, sütünüzden, bitinizden, yününüzden, başka neyiniz varsa vs vs nizden faydalanmaktır.
  Bu gizemli konuşmalar ve davranış kalıbıyla umarız özel yetkili savcılara yakalanmazsanız. Bu ve benzeri onlarca NLP ve ikna girişimlerini sağ salim atlatırsanız, Patolojiye özel bir önem vermeniz gerekmektedir, patolojiyi iyi bilmek diğer derslerde çok sağlam bir temele sahip olmanıza, bilmediğiniz bir konudaki soruyu bile tahmin edebilmenize yardım eder. Tam olarak bilmediğiniz bir soruda bile en azından birkaç seçeneği eleyebilirsiniz.
  Hangi kitaplar okunmalı derseniz? Çalıntı olmayan adı sanı kalitesi, çalıştığı yer belli yazarların özellikle kişinin uzmanlık alanında yazdığı kitapların okunması faydalı olacaktır. Örneğin siz bir ortopedi asistanından göz hastalıklarını öğrenmek ister misiniz veya bir göz asistanından patoloji öğrenmek ister misiniz, o devirler çoktan geçti...
  Okuyacağınız kitapta tek kriter yazarının alanında yetkin bir isim olması, kitabının arkasında durması ve sürekli güncellemesidir. Yoksa bu bir piyasadır, bir çok uyduruk ismin oradan buradan kes yapıştır kopyala çal çalıştır kitabı cirit atmaktadır. Örnek: Okumakta olduğunuz Mikrobiyoloji kitabının yazarı Mikrobiyolog veya Enfeksiyon Uzmanı mı? Yoksa Acil Servis 112 de çalışan bir pratisyen hekim mi? veya Googledan “TC kimlik doğrulama diye girip Yusuf Allahseniinandırsın diye bir vatandaş var mı? bakın
  4. sınıfta stajlarda o alanda çıkmış soruları analiz ederek, ne tür bilgilerin hangi soru tipine çevrileceğini bilerek staj ders kitabını verimli şekilde okumak 5. ve 6. sınıftaki işinizi çok kolaylaştıracaktır.
  Kursa gider misiniz gitmez misiniz kendiniz karar verin.
  Unutmayın: TUS adaylar için kazanılması en yüksek oranlı olan sınavdır...
  Sakin, sabırlı ve programlı....
  stetuskop.com