TUS’a çalışırken kaynak değiştirmek

'Eğitim Merkezi' forumunda erte tarafından 6 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu


 1. TUS´a çalışırken kaynak değiştirmeli miyim?
  TUS'a çalışırken kaynak değiştirmeli miyim? Çalıştığım kitabı, kaynağı değiştirirsem zaman kaybım, değiştirmezsem zaman kazancım olur mu?

  Kafaları kurcalayan bu soruya 15 yıllık tecrübemizle cevap arayalım.  Herkesin ihtiyacı ve durumu farklıdır. Genellemeler yanlışlığa yol açar.

  Kaynağın doğruluğu, bitirilebilme süresi, kişinin hedeflerine ve zamanına uygun olup olmadığı konusu çok önemlidir.

  Bir örnekle açıklayalım. Oğuz Kayaalp Farmakoloji ve Katzung Farmakoloji

  Doğru kaynaklar. Kesinlikle

  Kaç sayfa?

  Sizin ne kadar vaktiniz var? Aklınızda kalması için kaç kez tekrar etmelisiniz vaktiniz buna uygun mu? Buna ayırdığınız vaktin diğer nelerden eksilttiğini, bunun “fırsat maliyetini düşündünüz mü?

  Var olan farmakoloji bilgi düzeyiniz nedir?

  Hedefiniz nedir?

  20 Farmakoloji sorusundan 16 sını yapıyorsanız hedefiniz 18 soru yapmak ise bence Oğuz Kayaalp Farmakoloi ve Katzung Farmakoloji okumakla kaybedeceğiniz zaman ve size getireceği ek faydayı düşünürseniz mantıklı bir seçenek olmadığı anlaşılır. Diğer derslerden eksiğiniz yoksa onlara zaman ayırmak yerine Oğuz Kayaalp Farmakoloi ve Katzung Farmakoloji de bir tercihtir. Ama diğerlerine kalan süreyi gözönüne alarak cevabınızı oluşturun.


  Peki zaten 16 soru yapmakta olan siz 18 soru hedefini yakalamak için hangi kitabı okumalısınız?

  Verilecek cevap en kısa sürede tekrar edilebilen, size en az sayfada en optimum bilgiyi sunan, her şeyi yakalama saçma mantığıyla kes yapıştır, ekle, bir soruya 5 sayfa açıklama eklenmiş, aynı soruyu ve cevabı defalarca tekrar eden kitap yerine hangi kitap size aşağıda bahsedilen şartları sağlıyorsa onu okumalısınız. Zaman en önemli faktördür. Bu nedenle kaynak değiştirmekten çekinmeyiniz. Örneğin 16 farma sorusu yapan biri 18-19 soru yapmak için 300 sayfa, 20 farma sorusu yapmak için 700-1000 sayfadan oluşan soru, konu, ders notu, texbook vs vs birkaç kitabı kitabı tercih etme noktasındaysa 300 sayfalık eseri tercih etmelidir. Aynı sürede bu eseri birden fazla sayıda okuyabileceği için akılda kalıcılığı kolaylaşacaktır.

  Çalıştığınız kaynağı değiştirmeyin mesajının altında “bir kez neyle başladıysanız onunla devam edin, eskiden beri biz olduğumuz için bizden vazgeçmeyin yönlendirmesi bulunmaktadır. Aşağıda açıklandığı gibi yararlar sağlanıyorsa kitap değiştirmenin ne mahzuru olabilir, bilakis zaman kazandırıp ve sık tekrara imkan tanıyorsa büyük avantaja dönebilir.  Alanında USTA isimlerin hazırladığı TÜM TUS SORULARI ve açıklamaları kitabı TUSTIME farkıyla çıktı. Tüm TUS Soruları TUS sınavının olmazsa olmaz kitaplarının başında gelmektedir. Sorularla eğitim metodunun en önemli örneklerindendir. Ancak bu özelliğin son dönemde bir yozlaşma içine girmesi, soruların altına kitap konu anlatımı tarzında ilaveler, çok sayıda soru yakalayabilmesi mantığıyla gereksiz birçok detayın eklenmesi ve aşırı tekrarlarla giderek kalınlaşması bu tarzın yararını belirgin olarak azaltmış ve yeni eserlere ihtiyaç doğurmuştur.

  TUSTIME TÜM TUS SORULARI neden farklı? TUSTIME farklarından bazıları:

  1. En önemli farkı 15 yıl önce Tüm TUS Sorularını ilk defa tasarlayan ve çok sayıda baskıda giderek geliştirip zirveye editörü ve alanında en usta isimler tarafından yazılmış olmasıdır.
  2. Kitabın genel olarak tamamının fazla sayıda tekrarının yapılabilmesi amaçlanmıştır. Bir soru açıklamasını örnek olarak verirsek kesinlikle gereksiz cümle, paragraf ve hatta kelimeler bile olmamalıdır. Bunların en az üç kez okunacağını düşünerek okura gereksiz üç kelime, üç cümle veya üç paragraf okutulmamaya çalışılmıştır.
  3. Kitabın inceltilmesi amaçlarımızdan biridir, eser zamanı sınırlı ve çok değerli bir kesime hitap ettiği için mümkün olduğunca gereksiz paragraf, cümle ve hatta kelimeleri bile içermemektedir. Aynı sorulara, aynı uzunluktaki cevaplar, ve tekrar açıklamalara yer verilmemiştir.
  4. Yazarlarımız konuya, sorulara makro planda, kendini dışarı ve üste çekip bakmış ve şu kadar soru ve açıklamasında en fazla soru yakalatabilmem için en uygun şekilde açıklamaları yapmalıyım diye düşünmüştür. Olayı tek tek sorular olarak görmemiş, toplam, örneğin tüm kadın doğum soruları diye yaklaşmışlardır.
  5. Yazarlar branş içindeki konu başlığı ve konu sıralamasını, ders notundaki adlar ve sırayla yapmışlardır.
  6. Sorulara en az yer tutan şekilde, tekrara kaçmayan ve fazla bilgi (ama her şeyi verme adına konunun tümünü anlatmayı hedeflemeyen) içeren şekilde cevaplar verilmiştir.
  7. Okurun bu açıklamalardan çıkmamış, çıkması olası soruları da yakalayabilmesi hedeflenmiştir.
  8. Son tuslar, önce Eylül 2009 soruları en üstte olacak daha sonra daha eski tarihli sorular gelecek şekilde daha güncel yakalanmaya çalışılmıştır.
  9. Aynı açıklamalar, tekrarlayan açıklamalar, konunun aynı yerine vurgu yapan açıklamalar yok veya çok azdır.
  10. Uzman gözüyle burada şunu sormayı amaçlamış, şöyle sorsaydı o zaman cevabı şu olurdu, bu soru veya bu bilgi şöyle de sorulabilir, şöyle sorulması beklenebilir türü “uzman kritiği de içermektedir
  11. Soruların farklı sorulma şekilleri ile ilgili uzman yorumları vardır.
  12. Eski sorularda eskimiş bilgilerin yenisi olmalı, o zaman cevabı böyle idi artık bu değil şu kabul ediliyor türü güncellemeler ve yorumlar vardır.
  13. Bittikten sonra yazarlar kendisi bir kez daha neleri ekleyebilirim, neleri çıkartsam bir kayıp olmaz diye incelemiştir.
  14. Amaç en kısa açıklama ile sık tekrar yaparak en fazla soru yakalama potansiyeli sağlanmasıdır.  Elinizdeki eser bu nitelikleri zaten taşıyorsa devam edin. Yoksa değiştirmekten çekinmeyin. Bir kere bir şekilde kitaplığınıza girdi diye bir esere mahkum değilsiniz.

  Neden daha kalın daha az tekrar edilebilir, eksikleri tamamlanmamış, yanlışları düzeltilmemiş sadece kes yapıştır metodları ile iyice kalınlaştırılmış bir esere sonsuza kadar mahkum olmalıyım?


  Yayın evi tarafgirliğine gerek yoktur. Yukarıdaki kriterlere uymayan kitap hangi yayın evi ve kurumun olursa olsun çekinmeyin.


  Sonuç olarak yeni kaynağınızın yukarıdaki nitelikleri taşıdığını düşünüyorsanız TUSa çalışırken kaynak değiştirmekten çekinmeyiniz.

  Murat Alper