tus iptali

'Haberler' forumunda masum güzel tarafından 12 May 2010 tarihinde açılan konu

 1. Sınava B kitapçığından girenlerin puanları yanlış hesaplanınca 10 bin doktorun katıldığı TUS sonuçları iptal edilerek, yeniden değerlendirme yapılacak

  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) 17-18 Nisan'da gerçekleştirdiği ve 10 bin doktorun katıldığı Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) sonuçları, yanlış hesaplama nedeniyle puanı eksik gelen uzman doktor adaylarının itirazı üzerine iptal edildi. ÖSYM, yapacağı değerlendirmenin ardından sınav sonuçlarını yeniden açıklayacak, tercihler de yeniden alınacak. TUS'a B Kitapçığı ile giren yüzlerce kişi puanlarının eksik hesaplandığı gerekçesiyle ÖSYM'ye itirazda bulundu. İtirazları değerlendiren ÖSYM, 18 Nisan'da düzenlenen Bilim Sınavı'nın Temel Tıp Bilimleri-1 testinin B kitapçığının cevap anahtarında yanlışlık yapıldığının anlaşıldığını ve bu nedenle TUS sonuçlarının iptal edildiği açıkladı. Açıklamada tüm adaylar için değerlendirmenin yeniden yapılacağı ve yeni sınav sonuçlarının 14 Mayıs'ta ÖSYM'nin internet sayfasından duyurulacağı belirtildi. Yeni değerlendirme sonucunda tüm adayların puanları değişebileceğinden tercihlerin iptal edileceği, 17-21 Mayıs'ta yeniden tercih alınacağı bildirildi.

  "3-4 PUAN EKSİK GELDİ"
  Sonuçların iptal edilmesini değerlendiren TUSTIME Yönetim Kurulu Başkanı Murat Erkeçoğlu şunları söyledi: "B kitapçığı ile sınava giren arkadaşların bir kısmı beklediğinden 3-4 puan eksik aldı. Dersanemizdeki birçok arkadaş itirazda bulundu. İlk 10'dakilerin tamamı A kitapçığı ile sınava giren insanlar. Bu nedenle sonuçlar ilk sıraları etkilemeyecek. Bu durum daha çok puan yığılması olan geri sıraları etkileyecek. Kontenjan kısıtlı olduğu için birçok kişi istediği yere giremeyebilir." İlk sonuçlara göre TUS birincisi olan Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Mehmet Giray Ersöz, yeniden değerlendirme sonucunda birinciliği kaybederse burukluk yaşayabileceğini, ancak çok üzülmeyeceğini söyledi. Öte yandan Lisans mezunlarına yönelik Kamu Personeli Seçme Sınavı için adaylar 31 Mayıs tarihine kadar başvurabilecek. Sınavlar 10-11 Temmuz'da il merkezleri ile Lefkoşa'da yapılacak.
   
 2. Cevap: tus iptali

  Bilgilendirme için teşekkürler..