Türksat 3a Ayarlama

'Teknik Yardım' forumunda EyLüL tarafından 17 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Türksat 3a Ayarla  Türksat 3a Nasıl Ayarlanır

  Elinizdeki kumandadan bir kaç adımda ayarlarınızı yaptırmak mümkün..

  1- Ana menüye girebilmek için ; uzaktan kumandanızda Menü veya setup yazan düğmeye basınız .

  2- Uydu alıcısı marka modeline göre; Kanal Arama, Kanal Ekleme gibi menülerden hangisi beliriyor ise yukarı-aşağı tuşlarıyla “Ok“a basınız.

  3- Açılan pencerede yine uydu alıcısının marka modeline göre; Alış Frekansı Uydu Frekansı seçeneklerinden biri belirecektir. Yukarı-aşağı tuşlarıyla o seçeneğin üstüne gelip kumandada bulunan rakam tuşlarını kullanarak TÜRKSAT Tanıtım Kanalının yeni frekansı olan 12731 değerini girin.

  4- Yine aynı pencerede Sembol Oranı olacaktır. Yukarı-aşağı tuşlarıyla o seçeneğin üstüne gelip 3333 rakamını girin.

  5- Yine aynı pencerede bulunan POL şeklinde bir yazının üstüne gelip sonra sağ-sol ok tuşlarıyla V ya da Dikey olacak şekilde değiştirin.

  6- Yine aynı yerde bulunan FEC değerini değiştirmek için yukarı-aşağı tuşlarını kullanarak o seçeneğin üstüne gelip sonra sağ-sol ok tuşlarıyla 3 / 4′ seçilmelidir. Bazı uydu alıcılarında bu değerin girilebileceği bir alan bulunmamaktadır.

  7- Son olarak OK tuşuna basarak TÜRKSAT Tanıtım Kanalının yeni Uydu parametrelerini kaydetmiş olacaksınız.

  Bundan sonra yapacağınız otomatik tarama ile bütün kanallar televizyonunuzdaki yerini alacak. Bu işlemi yapmadan otomatik tarama yaptırmak hiç bir sonuç vermez.

  Türksat 3A ayarları nasıl yapılmalıdır

  1) Receiverınızı Fabrika Ayarları'na geri getirmelisiniz.

  2) TURKSAT A.Ş tarafından yeni hizmete sokulan TURKSAT 3A Uydusundaki frekans geçiş süreci 27-10-2008 tarihi itibarı ile başlamıştır.Ancak bu geçiş 29-10-2008 tarihine kadar süreceğinden (Şimdilik öngürülen süre) lütfen zaman zaman Network frekansı olan

  Frekans: 12.731Mhz Sembol Oranı: 3333 FEC Değeri: 3/4 Polarizasyon : Vertikal (Dikey)

  Frekans ve değerlerden tarama yaparak yeni kanalları kayıt ediniz.

  Platformlara ait kullanıcılar ise eğer teknik sorun yaşıyorlar ise,üyeliklerinin bulundukları kuruluşları arayarak yardım alabilirler.

  Eğer zamanınız yoksa veyahut belirtilen işlemler neticesinde görüntü alamıyorsanız, herhangi bir uydu yazılım dükkanına girerek küçük bir meblağ karşılığında makina modelinize uygun yeni bir yazılım ve kanal listesi yükleterek sorunsuz bir biçimde Türksat 3A uydusunun keyfini çıkarabilirsiniz.

  Ancak unutmayın, geçiş 29.10.2008 tarihine kadar süreceğinden dolayı yeni kanallar sürekli güncellenecektir..