Türklerin Kökeni Nereye Dayanır

'Genel Türk Tarihi' forumunda EyLüL tarafından 14 Haziran 2012 tarihinde açılan konu


 1. Türklerin Kökeni Nerden Geliyor


  Türklerin Kökeni Nereye Dayanıyor

  Kayıp Kıta Mu,ve Türklerin Kökeni Bilindiği üzere Dünya üzerinde pek çok efsane vardır.

  Eldorado, Atlantis, Mısır'ın Ölüler Kitabı ve Shangri-La gibi..Bu efsanelerden pek çoğu hala aydınlatılamamış veya izleri tam anlamıyla bulunamamıştır. Ancak günümüzde bütün bunların yanında hala tam olarak keşfedilemeyen ve sürekli sorulan bir soru var: Türklerin kökeni nereye dayanıyor?

  Bazı Batılı tarihçiler ile bilim adamları yılardan beri Türkler’in beş bin yıllık kabile hayatından geldiğini idda etmekte ve bu yönde kanıtlar göstermeye çalışmaktadır. Fakat Türklerin varoluş ve uygarlık tarihi bilinenden çok daha eskidir. Bu yönde Türkiye’de pek çok alanda araştırma yapan yazar ve bilim adamları mevcuttur.

  Ancak Türklerin esas kökenini ortaya çıkarmak Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün en büyük isteklerinden biriydi. Cumhuriyetin ilk yılları ile Osmanlıların son dönemlerinde Türklük Akımları üzerine yapılan araştırmaları derlemiş ve Çankaya Köşkünde bir çok kitabın bulunduğu gizli bir kütüphane kurmuştur.Atatürk’ün İsveçli bir arkeologun Asya’nın altı boştur sözüne itiraz etmesi ve bilakis Asya’nın altında büyük uygarlıklar yatıyor demesi oldukça dikkat ve önem arz edicidir.

  Peki Atatürk bütün bunları nasıl biliyordu? Aylar ve yıllar süren kazılarda bulunmamıştı, ama o da okuduğu bazı kitaplardan ve elde ettiği bazı belgelerden öğrenmişti bunu. Türklerin kökenini araştıran Atatürk, Türklerin ve atalarının kökenlerinin Mu, kıtasından geldiğini düşünüyordu. Atatürk birçok bilim adamı ve araştırmacıya Mu, kıtası üzerine araştırmalar yaptırtıp, yabancı bilim adamlarını ülkemize davet etmişti.

  Atatürk, o yıllarda Mu, kıtası ile ilgilenen ilk isimdi..Atatürk, aslında Türklerin Orta Asya’dan önceki ilk yurtlarını arıyordu. Bu amaçla da 1932 yılında Tahsin Mayatepek’i Meksika Büyükelçiliği’ne atadı. Tahsin Bey’in gizli görevi Türklerle, Eski Amerika halkları arasındaki ilişkiyi araştırmaktı.Tahsin Bey Meksika’da yaptığı araştırmalar sonucunda şaşırtıcı bir gerçekle karşılaştı. Buna göre, Türkler, M.Ö. 12.000’lerde bir doğal felaket sonunda Pasifik Okyanusu’na gömülen Kayıp Kıta Mu, dan Orta Asya’ya göç etmişlerdi.

  Alıntı
   


Yükleniyor...