Türklerin Kökeni Nereye Dayanır

'Tarih Bölümü' forumunda EyLüL tarafından 14 Haz 2012 tarihinde açılan konu

 1. Türklerin Kökeni Nerden Geliyor


  Türklerin Kökeni Nereye Dayanıyor

  Kayıp Kıta Mu,ve Türklerin Kökeni Bilindiği üzere Dünya üzerinde pek çok efsane vardır.

  Eldorado, Atlantis, Mısır'ın Ölüler Kitabı ve Shangri-La gibi..Bu efsanelerden pek çoğu hala aydınlatılamamış veya izleri tam anlamıyla bulunamamıştır. Ancak günümüzde bütün bunların yanında hala tam olarak keşfedilemeyen ve sürekli sorulan bir soru var: Türklerin kökeni nereye dayanıyor?

  Bazı Batılı tarihçiler ile bilim adamları yılardan beri Türklerin beş bin yıllık kabile hayatından geldiğini idda etmekte ve bu yönde kanıtlar göstermeye çalışmaktadır. Fakat Türklerin varoluş ve uygarlık tarihi bilinenden çok daha eskidir. Bu yönde Türkiyede pek çok alanda araştırma yapan yazar ve bilim adamları mevcuttur.

  Ancak Türklerin esas kökenini ortaya çıkarmak Gazi Mustafa Kemal ATATÜRKün en büyük isteklerinden biriydi. Cumhuriyetin ilk yılları ile Osmanlıların son dönemlerinde Türklük Akımları üzerine yapılan araştırmaları derlemiş ve Çankaya Köşkünde bir çok kitabın bulunduğu gizli bir kütüphane kurmuştur.Atatürkün İsveçli bir arkeologun Asyanın altı boştur sözüne itiraz etmesi ve bilakis Asyanın altında büyük uygarlıklar yatıyor demesi oldukça dikkat ve önem arz edicidir.

  Peki Atatürk bütün bunları nasıl biliyordu? Aylar ve yıllar süren kazılarda bulunmamıştı, ama o da okuduğu bazı kitaplardan ve elde ettiği bazı belgelerden öğrenmişti bunu. Türklerin kökenini araştıran Atatürk, Türklerin ve atalarının kökenlerinin Mu, kıtasından geldiğini düşünüyordu. Atatürk birçok bilim adamı ve araştırmacıya Mu, kıtası üzerine araştırmalar yaptırtıp, yabancı bilim adamlarını ülkemize davet etmişti.

  Atatürk, o yıllarda Mu, kıtası ile ilgilenen ilk isimdi..Atatürk, aslında Türklerin Orta Asyadan önceki ilk yurtlarını arıyordu. Bu amaçla da 1932 yılında Tahsin Mayatepeki Meksika Büyükelçiliğine atadı. Tahsin Beyin gizli görevi Türklerle, Eski Amerika halkları arasındaki ilişkiyi araştırmaktı.Tahsin Bey Meksikada yaptığı araştırmalar sonucunda şaşırtıcı bir gerçekle karşılaştı. Buna göre, Türkler, M.Ö. 12.000lerde bir doğal felaket sonunda Pasifik Okyanusuna gömülen Kayıp Kıta Mu, dan Orta Asyaya göç etmişlerdi.

  Alıntı