Türklerin Ata Sporları Nelerdir

'Spor Gündemi' forumunda HazaN tarafından 2 Ocak 2011 tarihinde açılan konu


 1. Ata sporumuz nedir  Geçmişten günümüze gelen birçok spor vardır. Bunların başlıcaları cirit, okçulu, binicilik, güreş, kılıç sporları ve yağlı güreşlerdir.

  Cirit
  Cirit; Türklerin yüzyıllardan beri oynadıkları bir Ata sporudur. Türkler bu Atlı oyunu Orta Asya dan günümüze taşımışlardır. 16. yüzyılda bir savaş oyunu olarak kabul edilmişti. 19. yüzyılda Osmanlı ülkesi ve sarayının en büyük gösteri sporu ve oyunu oldu. Cirit aynı zamanda tehlikeli bir oyun olması sebebi ile 1826 yılında II. Mahmut tarafından yasaklanmıştır. Daha sonraları tekrar popüler bir gösteri oyunu olarak yaygınlaştı. Tarihin eski çağlarında insan topluluklarının ulaşım ve savaş vasıtalarından olan at sürüler halinde beslenmiş,günün şartlarına göre eğitilmiş savaş zamanlarında savaş vasıtası,sulh zamanlarında da spor ve eğlence vasıtası olmuştur.

  Okçuluk
  Türklerin ok ve yaya verdiği önem, onun inanç dünyasını da etkilemiştir. Pagan dönemlerinden beri Türkler için ok ve yay hâkimiyet sembolüydü. Hakan tahtında otururken elinde ok ve yay tutardı. Komutanlarını toplamak için onlara anlamı belli, değişik oklar yollardı. Çetirlerinde, damga ve sikkelerinde ok ve yay resmi vardı. Okçuluktaki bu töre ve semboller, daha sonra Selçuklularda da devam etmişti. Büyük Selçuklular 1040'da Dandanakan zaferini kazanınca, komşu ülkelere gönderdikleri fetih-nâmelerin başında eski Türk hâkimiyet sembolü olan ok ve yay işaretleri bulunuyordu. Öte yandan, tüm dünya uluslarınca benimsenen gerçekte, ok-yay ve okçuluğun Türklerce dünyaya tanıtılmış olmasıdır.

  Güreş
  Türklerde en eski spor türlerinden biride Güreştir.Güreş,zorlu bir doğa içinde insanların güçlerini ve güvenlerini kolları ile denedikleri ve aradıkları bir mücadele türü olmuştur.Dindirilmez bir yaşam isteği insanları birbirine saldırmaya ve devirmeye zorlamıştır.Türkler doğaya ve kuvvete düşkün kişilerdir.Doğudan batıya yelpaze gibi yayılan Türkler,yakın mücadeleyi her zaman ön planda tutmuşlardır.Güreşte insanların üstün olduklarını kanıtlamak güçlerini topluma kabul ettirmek için uyguladıkları bir mücadele biçimidir.Böylelikle bir kişinin kuvvetini öteki kişilerle oranlama imkanı bulunur. İlk çağlarda güreş, elbette bir tür boğuşmadır.

  Kılıç Sporları
  Süvari bir ulus olan Türklerde kılıcın her kişinin yanında taşıdığı bir araç olması çok doğaldır.Türkler at ve kılıçla tarih boyunca çağlar açmışlar,çağlar kapamışlardır.Kılıç Türklerde kutsal kabul edilmiştir.Demir ve onu eriten ateşin büyük bir ruhsal yönü olduğu kabul edilirdi.Demire büyük saygı gösteren Türkler bu nedenle kılıca da saygı göstermişler,yeminlerini kılıç üzerinde yapmışlardır. İyi kılıç yapımı demiri bulan Türkler tarafından gerçekleştirilmiştir.Kamaların namlu denilen madeni bölümü daha da uzunlaştırılan Türk kılıçları dövme demirden ve ağırlıkları uç tarafa toplanacak biçimde yapılırdı.Her bozuluş yada kırılışta yeniden dövülerek kılıç biçimi veriliyordu.Türkler,kılıcın yapımında ve kullanımında de üstün yetenek göstermiş,kılıcın kullanım tekniğinde de büyük aşama yapmışlardır.
    2. Cevap: Türklerin Ata Sporları Nelerdir

  süper saolun allah sizden bin kere razı olsun odevimi yapabildimmmmmmmm =)
    3. Cevap: Türklerin Ata Sporları Nelerdir

  coooooook saolun hayatımı kurtardınız :))
    4. Cevap: Türklerin Ata Sporları Nelerdir

  cok güzel çok beğendik ama accık daha kısa yapın saat3 de ödev yapmak çok zor oluyo
    5. Cevap: Türklerin Ata Sporları Nelerdir

  Allah razı olsun ve de çok kısa
    6. Cevap: Türklerin Ata Sporları Nelerdir

  çok sağolun çoooooooook teşekkür ederim yalnız biraz daha uzun olsaydı iyi olurdu
    7. Cevap: Türklerin Ata Sporları Nelerdir

  yaaaaaaaa çook güzel ama biraz daha uzun olsaydı çok sevinirrrrrrrrrrrrrrrrrddim:D
    8. Cevap: Türklerin Ata Sporları Nelerdir

  teşekkürler hayatımızı kurtardınız biraz daha uzun olsaydı süper olurdu
    9. Cevap: Türklerin Ata Sporları Nelerdir

  çooooook teşekkür ederim sizin sayenizde ödevimi yapabildimmmmmmmmmmmmm
    10. Cevap: Türklerin Ata Sporları Nelerdir

  çokkkkkkkkkkkkk güzeldi ama biradaha kısa olsaydı daha iyiiiiiiiiiiiiiiii olurduuuuuuuuuuuuuuuu
    11. Cevap: Türklerin Ata Sporları Nelerdir

  çokkkkkkkkkkkkk güzeldi ama biradaha kısa olsaydı daha iyi olurduuuuuuuuuuuuuuuu
    12. Cevap: Türklerin Ata Sporları Nelerdir

  çok saolun hayatım kurtuldu hocadan dayak yemicem :D
    13. Cevap: Türklerin Ata Sporları Nelerdir

  çoooooooooook sağolun ödevimi yaptım biraz daha uzun yapsaydınız
    14. Cevap: Türklerin Ata Sporları Nelerdir

  saolun uzun diyenler daha ne kadar uzun olcaktı 2 sayfa oldu bee :p neyse saolun saolun hoca kızmıcak
    15. Cevap: Türklerin Ata Sporları Nelerdir

  İlkokul 3. sınıftaki ödevime ışık tutan bir kaynak olduğunuz için teşekkür ederim. AYÇA.
    16. Cevap: Türklerin Ata Sporları Nelerdir

  tam ödevim için süperrrrrrrrr