Türklerde İlk Rasathane

'Bunları biliyormusunuz' forumunda YAREN tarafından 27 Şubat 2009 tarihinde açılan konu


 1. Osmanlı İmparatorluğu’nda bilimsel astronomiyi medreseye ilk sokan Ali Kuşcu olmuştur. Ali Kuşcu, 1450 yılında Semerkand Rasathanesi’ni kurmuş olan Uluğ Bey’in öğrencisiydi. Semerkand Rasathanesi’nin müdürü olan Kadızade-i Rumi’nin ölümü üzerine gözlemevinin başına geçmiş, Zic-i Uluğ Bey’in (Uluğ Bey Zici) tamamlanmasına yardımcı olmuştur. Uluğ Bey’in öldürülmesinden sonra bir süre Tebriz’de Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan’ın yanında kalan Ali Kuşcu, hükümdar tarafından Osmanlılar ve Akkoyunlular arasında barışı sağlamak için elçi olarak Fatih Sultan Mehmed’e gönderilmiş ve Fatih Sultan Mehmed’den büyük ilgi görmüştür.

  Fatih Sultan Mehmed‘in daveti üzerine ikinci kez ailesi ve çalışma arkadaşlarıyla birlikte İstanbul’a gelmiş, kısa bir süre sonra da Fatih Sultan Mehmed kendisini Ayasofya medresesi müderrisliğine atamıştır. Fatih Külliyesi’nin ders programlarını Molla Hüsrev’le birlikte hazırlayarak astronomi ve matematik dersleri vermiştir. Ayrıca İstanbul’un enlem ve boylamını ölçmüş ve çeşitli güneş saatleri yapmıştır.

  1474′te ölümünden sonra uzun bir süre astronomi bilimiyle ilgilenen olmamış, astronomi sadece namaz vakitlerinin tespiti ve ezan saatinin ayarına uygulanmakla kalmıştır. Yani, gerçek astronomların yerini muvakkitler almıştır.

  [​IMG]
    2. Cevap: Türklerde İlk Rasathane

  Duymamıştım, süper bir bilgi.. osmanlı ecdadımızın ruhu şad olsun Allah razı olsun
    3. Cevap: Türklerde İlk Rasathane

  Özellikle Uluğ Bey dünyada ister istemez kabul gören ve son zamanlarda da iade i itibar edilen büyük bir bilim adamıdır.Ama kaçımız tanıyoruz.Eline sağlık...
    4. Cevap: Türklerde İlk Rasathane

  Tarihimizde nice onur ve gurur taşıyoruz ama malesef zaman ayırıpta bunları araştırma inceleme zahmetinde bulunmuyoruz. Bu fırsatı bizlere sunduğun için ayrıca teşekkürler Yarenim