Türkiyenin Yeraltı Kaynakları Nelerdir?

'Etüt Merkezi' forumunda Wish tarafından 19 Ağu 2008 tarihinde açılan konu

 1. Ülkemizin yeraltı kaynakları;
  Coğrafi olarak dünyanın en zengin maden yataklarına sahip olan ülkelerden birisi olmaktayız. Özellikle bor madenlerinin dünya üzerinde bulunan %72.1’lik (3.066 milyar ton) kısmı yer altında bulunmaktadır. Geleceğin yakıtı ve teknolojisinde kullanılacak olması ülkemizin yer altı kaynakları bakımından çok önemli yerlere taşımaktadır.
  Kömür Madenciliği fazla tüketilen enerji kaynaklarından birisi olup 3 yıl içerisinde yapılan derin sondaj çalışmalarına göre 8.3 milyar ton rezervi bulunmaktadır.

  Petrol en önemli enerji kaynaklarından birisi olmaktadır. Bir çok alanda petrol tüketimi hızla devam etmektedir. Özellikle motorlu araçlarda kullanılıyor üretimimiz ihtiyacımızın 1/7’ini karşılamaktadır.

  Altın Madenciliği değerli taşlar alanında girerek dünya piyasasına yön vermektedir. Ülkemizde günümüze kadar 50 ton civarında altın çıkartılırken 6.500 ton daha yer altında olduğu saptanmıştır.
  Demir Madenciliği Doğu Anadolu bölgesinde yaygın olarak çıkartılmaktadır. Demir endüstride en çok kullanılan maden olarak kabul ediliyor.
  Krom paslanmaz çelik üretiminde kullanılan madenlerden birisidir.

  Tuz bakımından yer altı kaynaklarımız oldukça zengin olmaktadır. Deniz suyundan tuz üretimi hızlı bir şekilde artış görülmektedir.
  Civa sıvı madenlerden birisidir ilaç, kağıt, gübre, altın çıkarmakta kullanılan önemli madenlerden birisidir. İzmir, Manisa, Konya kesimlerinde sıklıkla çıkartılır. Civa madenciliği ile dünyanın en zengin yataklarına sahibiz.
  Lüle Taşı süs eşyalarının yapılmasında önemli taşlardan birisidir. Ev eşyalarının çoğunun hammaddesi olduğu gibi dünyada sadece ülkemizde çıkartılmaktadır.
  Gümüş madenciliği alanında Eti Gümüş AŞ tarafından günümüze kadar madenciliği yapılmış rezervsinin 22 milyon ton olduğu düşünülüyor.
  Feldispat madenciliği cam sanayisinde kullanılan hammadde olmak üzere dünya üzerindeki %10’luk kesimi yer altı kaynaklarımızda bulunmaktadır. 130 milyon tonluk rezerv olduğu düşünülüyor.

  Trona ülkemizde 836 milyon ton olarak rezerve bulunduğu düşünülüyor.
  Boksit hammaddesinin işlenmesi sonucu alüminyum elde edilip uçak ve elektronik sanayisinde kullanılmaktadır.
   
 2. Ülkemiz çesitli yeralti kaynaklarinin olusturdugu çok zengin servetlere sahip bulunmaktadir. Bu kaynaklarin basinda; petrol, bor, toryum, altin, krom gibi madenlerimiz gelmektedir.
  Türkiye maden rezervi açısından dünyanın en zengin ülkeleri arasında yer alırken, adeta büyük bir servetin üzerinde yaşıyoruz.
  MTA verilerinden derlenenbilgilere göre, Türkiye’nin karmaşık jeolojik yapısı çok çeşitli madenlerin ülkede bulunmasına olanak sağlıyor.
  Türkiye yeraltı kaynakları yönünden dünya madenciliğinde adı geçen 132 ülke arasında toplam üretim değeri itibarıyla 28′inci, maden çeşitliliği itibariyle 10′uncu sırada yer alıyor.
  Türkiye başta endüstriyel ham maddeler olmak üzere, metalik madenler, enerji ham maddeleri ve jeotermal kaynaklar açısından zengin bir konumda bulunuyor.
  Türkiye’de günümüzde dünyada ticareti yapılan 90 çeşit madenden 77′sinin varlığı Türkiye’de saptanırken, halen 60 civarında farklı maden ve mineral üretimi yapılıyor.
  Dünya metal maden rezervlerinin yüzde 0.4′ü, endüstriyel hammadde rezervlerinin yüzde 2.5′i, kömür rezervlerinin yüzde 1′i ve jeotermal potansiyelinin yüzde 0.8′i Türkiye’de bulunuyor.
  Madencilikle yeniden yapılanma ve planlama dönemine geçildiğine dikkat çeken yetkililer, 2010 yılında da maden ihracatının 10 Milyar dolar olarak hedeflendiğini kaydetti. Diğer önemli maden rezervleri şöyle:
  Çinko-kurşun:
  Türkiye’nin metal içeriği olarak 860 bin ton kurşun, 2.3 milyon ton çinko rezervi bulunuyor.
  Demir: Ortalama yüzde 50-55 tenörlü işletilebilir demir rezervi toplamı 113 milyon ton dolayında bulunuyor.
  Krom cevheri:Türkiye’nin krom rezervi 26 milyon ton civarında.
  Bor: Türkiye 3 milyar 66 milyon ton olan bor rezervleri ile dünya bor potansiyelinin yüzde 72′sini elinde bulunduruyor.
  Alüminyum: Alüminyum üretimine uygun boksit rezervi 87 milyon ton civarında bulunuyor.
  Bakır: Türkiye’de toplam bakır rezervi, metal içeriği olarak 1.5 milyon ton bakır düzeyinde bulunuyor. Ekonomik olarak değerlendirilmeyen düşük tenörlü bakır kaynakları dahil edildiğinde toplam bakır kaynağı metal içeriği olarak 3.5 milyon tonu buluyor.
  Trona:
  Türkiye’nin Beypazarı ve Kazan yataklarıyla beraber toplam trona rezervi 836 milyon ton düzeyinde.
  Alçıtaşı: Büyük alçıtaşı potansiyeline sahip olan Türkiye’nin rezervleri tam olarak belirlenmedi. Yıllık alçı taşı üretimi 3 milyon ton civarında.
  Mermer ve doğal taşlar:
  Türkiye’nin 80 bölgesinde 150′den fazla değişik renk, desen, ve kalitede mermer rezervleri bulunuyor. Türkiye’nin mermer potansiyelinin 5.1 milyar metreküp civarında olduğu tahmin ediliyor.
  Seramik ve cam hammaddeleri:
  Sektörün ana ham maddesini kuvars, kuvarsit, kuvars kumu, feldspat, kil ve kaolen oluşturuyor. Türkiye’de 89 milyon ton kaolen, 354 milyon ton seramik ve refrakter kil, 239 milyon ton feldspat, 1.3 milyar ton kuvars kumu, 2.3 milyar ton kuvars-kuvarsit potansiyeli bulunuyor.
  Çimento ve diğer yapı malzemeleri: İnşaat sektöründe büyük oranda hafif yapı elemanı ve beton agregası olarak da kullanılan ponza potansiyeli 1.5 milyar metreküp, perlit potansiyeli ise 5.7 milyar ton düzeyinde.
  Bentonit:
  Türkiye’de Ankara Çankırı, Tokat, Edirne ve Ordu illerinde yoğunlaşan değişik alanlarda kullanılabilir 250 milyon ton bentonit rezervi bulunuyor.
  Manyezit:
  41-48 manyezit içerikli 111 milyon ton manyezit rezervi bulunuyor.