Türkiye'nin İnternet İstatistikleri

'Haberler' forumunda Aysell tarafından 26 Nisan 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  Kalkınma Bakanlığı Bilgi Toplum Dairesi Başkanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Bilişim ve İnternet Komisyonu'na internet kullanım alışkanlığımızla ilgili bilgi verdi.

  Başkanlığın araştırmasına göre, Türkiye'de 31 milyondan fazla kişi internet kullanıyor. Şehirlerde yaşayan nüfusun neredeyse yarısı çağın bu iletişim ve paylaşım teknolojisiyle haşır neşirken, kırsal kesimde oran yüzde 22'lere düşüyor.

  Erkekler Kadınlardan Gençler Yaşlılardan Daha Çok Kullanıyor

  Erkekler, internette kadınlardan daha fazla zaman geçiriyor. İnternet kullanımı daha çok 16 ila 24 yaşları arasında yoğunlaşırken, yaş ilerledikçe oran düşüyor.

  Türkiye'de nüfusun yüzde 40'ı internet kullanıyor ve bu konuda erkekler açıkara önde gidiyor.

  Kullanıcılar, vakitlerinin çok büyük bölümünü internette sohbetle geçiriyor. Sosyal paylaşım sitelerine üye olanların sayısı ise 31 milyon dolayında. Haber sitelerini takip ve özellikle sağlık olmak üzere bilgiye ulaşma çabası da internet trafiğinde öne çıkan ilgi alanları.

  Türkiye, internetin sosyal kullanımında ise dünyada 6'ncı sırada. Bu alandaki bir paylaşım sitesine üye olanların sayısı 31 milyonu geçmiş durumda.

  Ve bu konuda oldukça çarpıcı bir tespit; Sosyal medya içeriği sunan siteleri ziyaret edenler haftada ortalama 28 saatlerini internet başında geçiriyorlar.

  kaynak: trthaber