Türkiyenin ilk yüz nakli yapıldı

'Haberler' forumunda Elfida tarafından 22 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. [​IMG]

  Uşak'ta beyin ölümü gerçekleşen Ahmet Kaya'dan alınan yüz, bacak ve iki kol Antalya'daki alıcılara nakledilmek üzere Akdeniz Üniversitesine getirildi.

  Saat 03.15'de ameliyata başlayan ekip, yüz nakli ameliyatı ile aynı anda iki kol ve bacak nakli ameliyatını da gerçekleştirmeye başladı. 24 saat sürecek ameliyatın yüz nakli bölümü ise öğlen saatlerinde tamamlandı.

  Türkiye'de ilk yüz nakli kime yapıldı?
  Ahmet Kaya'dan alınan yüzün Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Gebece köyünde yaşayan 19 yaşındaki U ğur Acar 'a nakledildiği öğrenildi.

  Acar'ın 40 günlükken beşiğinde uyuduğu sırada evlerinde çıkan yangında alev alan battaniyenin üzerine düşmesi sonucu yüzünün yüzde 90'ının yandığı belirtildi. Bir mermer atölyesinde çalıştığı öğrenilen Acar'ın uzun süredir yüz nakli ameliyatı için beklediği, bugüne kadar Şişli Etfal Hastanesi ile Çapa Tıp Fakültesinde çeşitli ameliyatlar geçirdiği bildirildi.

  Türkiye'de ilk yüz nakli için verici kim oldu?

  Uşakta tren çarpması sonucu beyin ölümü gerçekleşen ve ailesi tarafından organları bağışlanan 38 yaşındaki Ahmet Kaya nın yüzü 19 yaşındaki mermer işçisi Uğur Acara nakledildi.

  Beyin ölümü gerçekleşen ve ailesi tarafından organları bağışlanan Ahmet Kayanın kolları ile sağ bacağı da Atilla Kavdıra nakledildi.