Türkiyenin İlK Kadın Öğretmeni Vefat Etti

'Haberler' forumunda Chackal tarafından 3 Şub 2010 tarihinde açılan konu

 1. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk kadın öğretmenlerinden Refet Angın (99), tedavi gördüğü Türk Böbrek Vakfı Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

  Angın; Gelibolu'da Emmiyet Amiri Hafız Şerif Bey'le Halime Hanım'ın üç çocuğundan en büyüğü olarak 1915'de dünyaya geldi. Babası bir Kuvay-i Milliye üyesidir.


  [​IMG]
  Mustafa Kemal'in arkasından Anadolu'ya gidip orta cephede üç yıl savaşmıştır. İlk okul denemesini mahalle mektebinde yaşayan Angın, bu sistemdeki eğitime ancak iki gün dayanabilmiştir. Okuma yazmayı annesinden öğrenen Refet Angın, Cumhuriyetin ilanı ve Tevhid-i Tedrisat Kanunu'ndan sonra Gelibolu'da açılan iki okuldan biri olan Cumhuriyet Okulu ınavını kazanarak okula üçüncü sınıftan başlamış, henüz küçük bir çocukken öğretmen olmaya da karar vermişti.

  Mustafa Kemal Atatürk ile yolları bir çok kez kesişen Refet Angın, birinci karşılaşması olan ilk okul yıllarında Atatürk'ün "Büyüyünce ne olacaksın çocuk?" sözüne, "Öğretmen" diye cevap verir. İkinci karşılaşmalarında ise Öğretmen Okulu öğrencisidir ve Atatürk'e "Bakın sözümü tuttum Paşam. Öğretmen olacağım işte" dediğinde, Atatürk onun Gelibolu'daki küçük kız olduğunu derhal hatırlar ve bunu belirterek, ne öğretmeni olmak istediğini sorar. 'Matematik' cevabını alınca "Hayır tarih öğretmeni olacaksın.

  Çünkü nesillere tarihlerini öğretmek en önemli vazifedir" sözü üzerine Refet Angın, tarih öğretmeni olmaya karar verir.

  1955 - 1975 yılları arasında Ankara'da görev yapan Angın, Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi Müdüreliğini de yürütür. Daha sonraki meslek hayatını İstanbul'da sürdüren Angın, Atatürk'ün 100'üncü yaş kutlamalarında görevlendirilir. İlk Öğretmenler Gününde ise yılın öğretmeni seçilir. Tarih öğretmenliğinden 1982'de emekli olan Refet Angın, Yıldız Teknik Üniversitesi senatosunun 29 Haziran 2006 tarihinde aldığı kararla onursal doktora ünvanını, yapılan bir törenle almıştır. Halen Bakanlık Danışmanı olarak örevini sürdürmektedir. Ayrıca İstanbul Kağıthane'de adına kurulmuş bir ilkokul vardır. Hürriyet Mahallesi içindedir. Okul 2 binalıdır.

  Angın için 1 Şubat Pazartesi günü Türk Böbrek Vakfı Hastanesi'nde tören düzenlenecek.
   
 2. Cevap: Türkiyenin İlK Kadın Öğretmeni Vefat Etti

  Allah rahmet eylesin.Mekanı Cennet olsun..
  Paylaşm için teşekkürler...
   
 3. Cevap: Türkiyenin İlK Kadın Öğretmeni Vefat Etti

  mekanı cennet olsun....:):):)
   
 4. Cevap: Türkiyenin İlK Kadın Öğretmeni Vefat Etti

  ALLAH Rahmet eylesin mekanı Cennet olsun :)
   
 5. Cevap: Türkiyenin İlK Kadın Öğretmeni Vefat Etti

  Allah rahmet eylesin...Bu ülke için çalıştı ve milletinin sinesinde sonsuzlukta yerini aldı...
   
 6. Cevap: Türkiyenin İlK Kadın Öğretmeni Vefat Etti

  Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Medya ve cenazesinde isminin yanlış yazılması üzücü bir durumdu
   
 7. Cevap: Türkiyenin İlK Kadın Öğretmeni Vefat Etti

  Allah rahmet eylesin