Türkiye'nin en yaşanılabilir kentleri...

'Güncel Bilgiler' forumunda alemşah tarafından 4 Eylül 2010 tarihinde açılan konu


 1. Türkiye'nin en yaşanılır kentleri araştırmasında genel sıralamada Ankara gene birinci oldu.
  Aylık iş ve ekonomi dergisi CNBC-e Business, Türkiye'nin en yaşanabilir kentleri araştırmasının üçüncüsünü açıkladı.
  [​IMG]
  Buna göre geçen yıl Türkiye'nin en yaşanılır kenti, genel sıralama itibariyle yine Ankara olurken, ikinci sırayı ise 2008'de olduğu gibi Eskişehir kaptırmadı. İstanbul listeye 5'inci sıradan girerken, İzmir ise 9'uncu sırada.

  Daha önce 7. sırada bulunan Isparta ise 3. sıraya yükseldi. Altı ana kategoride ve 37 alt parametreye göre hazırlanan bu yılki çalışmanın sonuçları, derginin Ekim sayısında yer aldı.

  Başkent yine zirvede
  Türkiye'nin en yaşanılır kentleri araştırmasında genel sıralamada birinci olan Ankara, 6 ana kategori içerisinde bulunan eğitimde ilk, ekonomide ikinci sırada yer alırken, sağlıkda 9'uncu, sanatda 11'inci, güvenlikde (zemin güvenliğive suç istatistikleri itibariyle) 25'inci ve kent hayatında ise 71'inci.

  Başkent refah göstergesi sayılan pek çok alanda da iddialı. Altsektörlerden, yetişkin başına düşen otomobil sayısı ve yetişkin nüfus içindekiüniversite mezunu oranında Ankara yine ilk sırayı alırken, kişi başına düşenkonut sayısında ve kişi başına düşen banka mevzuatında ise ikinci, ilköğretimdekiöğretmen yeterliliğinde ise ancak 68'inci sırada.

  Eskişehir 2. sırada
  "Türkiye'nin En Yaşanılır Kentleri" genel sıralamasında ikinci olan Eskişehir ise 6 ana sektör içerisindeki eğitim, sağlık ve sanat'da 4'üncü, ekonomide 9'uncu, güvenlikde 18'inci ve kent hayatında ise 24'üncü sırada yer aldı.

  Türkiye'nin üniversite ve sanat kenti durumunda da olan Eskişehir, altsektörlerde yer alan tiyatro seyircisinin ve sinema koltuk kapasitesinin nüfusaoranında da ilk sırada, üniversite mezunu oranında ikinci, okur yazar oranındaise üçüncü oldu. Ayrıca kişi başına düşen doktor ve hastane yatağı sayısında vekişi başına düşen mevduat miktarında beşinci olan Eskişehir'in anaokullarındaise öğretmen sıkıntısı mevcut.

  Isparta 3'üncü sıraya yerleşti
  2008 yılındaki aynı araştırmada, genel sıralamada 7'inci sırada bulunan Isparta, geçen yıla ait sıralamada 3'üncü sıraya yerleşti. Gül diyarı Isparta'nınen büyük refah göstergesi sağlık alanındaki kıskandıran performansı. Ana sektörolarak sağlıkda birinci sırada yer alan Isparta, alt sektörlerde yer alan kişibaşına düşen doktor ve hastane yatağı sayısında ikinci sıraya yerleşti.

  Yine Isparta, ana sektörlerden eğitimde 3'üncü, sanat da 9'uncu, ekonomide 20'inci,kent hayatında 23'üncü ve güvenlikde de 68'inci sırada yer aldı. Alt sektörlerden yetişkin nüfus içindeki üniversite mezunu oranında ise beşinci sırada kendine yer bulan Isparta'nın, tiyatro ile arası ise hiç yok.

  4) Trabzon
  1 basamak gerileyen Trabzon'un en önemli avantajları sağlık ve güvenlik alanında. Türkiye'nin en güvenli 4'üncü kenti olan Trabzon, sağlık açısından da en iyi 6'ncı kent. Ancak kent hayatı açısından 45'inci sırada bulunuyor.

  5) İstanbul
  Geçen yılın 3'üncü İstanbul, bu yıl kendine 5'inci sırada yer bulabildi. Kentin sanat ve ekonomi açısından Türkiye'nin birincisi. Kent yaşamında 7'nci...

  Ancak söz konusu sağlık olunca 51'inci sırada yer bulabildi. Güvenlik açısından da 22'nci sırada. İstanbul'un eğitimde de parlak bir karnesi yok, 19'uncu sırada...

  6) Artvin
  3 basamak birden yükselen Artvin, dengeli bir şehir izlenmi veriyor. En başarılı kategori olarak kent yaşamı öne çıkıyor. Artvin, bu açıdan 2'nci sırada.

  Güvenlik alanında 10'uncu, sanat alanında 13'üncü, sağlık alanında da 15'inci sırada. En başarısız olduğu konu eğitim. Artvin eğitimde Türkiye 20'ncisi.

  7) Bolu
  Bolu, 13'ünücü sıradan 7'nciliğe çıkmayı başardı. Kent sağşıl alanında Türkiye 2'ncisi... Yine eğitimde başarılı bir grafik çizip 10'uncu olmayı başardı.

  Ancak kent güvenlik alanında 62'nci. Bu da Tunceli'nin bir basamak üstü oluyor. Ayrıca kent ekonomisi 45'inci sırada kendine yer bulabildi. Kent hayatı açısından da 31'inci...

  8) Antalya
  Antalya 4 sıra birden düştü. Kentin en önemli artısı kent hayatı. Bu konuda birinci olan Antalya, diğer alanlarda başarılı olamıyor.

  Antalya, eğitimde 18, sağlıkta 55, güvenlikte 46, sanatta 57 ve ekonomide 47'nci sırada.

  9) İzmir
  İzmir, 1 sıra geriledi. Şehrin en başarısız olduğu konu güvenlik. 81'inci sırada kendine yer bulabilen İzmir, böylece Türkiye'nin en az güvenli kenti oldu.

  Kent, ekonomil alanında 3'üncü olmayı başardı. Eğitimde 7, sağlıkta da 11'inci sırada. Sanat alanında 46'ncı sırada olan İzmir kent hayatı bakımından da 38'inci.

  10) Rize
  Rize bir yıl içinde 31'inci sıradan 10'uncu sıraya çıkmayı başardı. Ekonomi ve sanat alanında Türkiye 10'uncusu. Güvenlikte ise 11'inci.

  Ancak kent yaşamı açısından 42'nci olan Rize, eğitimde 30, sağlıkta da 28'inci...
    2. Cevap: Türkiye'nin en yaşanılabilir kentleri...

  Ankaram Ankaram güzel Ankaram
  Seni görmek ister her bahtı karam :f196:
    3. Cevap: Türkiye'nin en yaşanılabilir kentleri...

  Ah İstanbul İstanbul olalı hiç görmedi böyle bir araştırma :))))