Türkiyenin En İyi Yarış Atları

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Merve tarafından 25 Ocak 2012 tarihinde açılan konu


 1. Türkiyenin En İyi Yarış Atları
  Türkiyenin En İyi Yarış Atları Hangileri


  Byerley Türk Efsanesi
  Byerley Türk, Kuzey İrlanda'da düzenlenen Kraliyet koşusunu kazandıktan sonra bütün yarışçılar ve yetiştiricilerin dikkatini çekti ve Darley Arabian ve Gololphin Barb isimli üç temel aygır ile İngiliz atı ırkının ilk aygırı oldu.

  Baba Kuruş ve Baba Sa'd
  Baba Kuruş ve Baba Sa'd hiç yarışmamış olmalarına rağmen Türk yarış tarihinin en büyük efsane atları olarak anılıyor. Çünkü onların soyundan gelen atlar yarış pistlerinde fırtına gibi esti ve esmeye de devam ediyor.

  I Sezgin
  Arap Atı yarış ve yetiştiriciliğinin en önemli isimlerinden birisi de Basri Karabucak'ın sahibi olduğu I Sezgin'di.

  Karayel
  İngiliz atı Karayel'in yarış yaşamı 1972 yılının 2 Eylül Cumartesi günü İstanbul Veliefendi Hipodromu'ndaki 1100 metrelik maiden koşuyla başladı. Bu koşuyu kazanan Karayel, 15 gün sonra yapılan kısa vadeli Baltacı koşusunda da birinciliği elde ederek tüm dikkatleri üzerine çekti.

  Nadas
  Efsane atlar arasında yer alan Nadas, 17 Haziran 1973 tarihinde 900 metrelik bir maiden koşuyu Kazım Yıldız ile kazanarak yarış yaşamına başladı.

  Cartegena
  Katıldığı 8 yarışın 8'ini de kazanan Cartegena'nın yarış yaşamı, 8 Mayıs 1982'de ilk startını aldığı 800 metrelik koşuyla başladı.

  Yavuzhan
  Rakip ne kadar koşuyorsa o kadar koşan, ancak fotofinişe yakın kazanmayı garantileyen Yavuzhan, yarış stiliyle ve başarılarıyla tüm yarışseverlerin haklı beğenisini kazandı.

  Bold Pilot
  Bold Pilot yarış hayatına, 28 mayıs 1995 Pazar günü, starttan hayli geri çıkmasına rağmen son 200'deki müthiş atakları ile birinciliğe uzandığı Asuvan koşusu ile başladı.

  Grand Ekinoks
  Türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi ingiliz atlarından biri olarak kabul edilen Grand Ekinoks, Gazi şampiyonu olmasının yanında, güçlü fiziği ve Dubai'de ilk start almış Türk atı olmasıyla da tanınıyor.

  Trapper
  Trapper, yarış yaşamına 1996 yılı Ağustos ayında katıldığı maiden koşuyu kazanarak başladı. Safkan, gerek 2 yaşlı dönemindeki diğer koşularında; gerekse 1 yıl sonra katıldığı ilk 2 koşuda birinciliğe uzanamadı.

  Kafkaslı
  Yarışlarda elde ettiği derecelerden ötürü, Dünya Arap Atı Organizasyonu tarafından Türkiye'de 2006'nın en iyi Arap atı seçilen Kafkaslı, şimdiye kadar 50'nin üzerinde birincilik elde etti.

  Turbo

  Yaklaşık 1 yıl önce yarış hayatına başlayan Turbo, katıldığı 26 yarışın 25'ini kazandı.
  kaynak:ebmhaber.com.tr