Türkiyenin En Güzel Caddeleri

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Meryem tarafından 24 Oca 2012 tarihinde açılan konu

 1. Türkiyenin En popüler Caddeleri
  İstanbulun en güzel caddeleri

  1 - Abdi ipekçi Caddesi, İstanbul Adını, 1979da burada öldürülen gazeteci Abdi İpekçiden alıyor. Lüks alışverişin ve markaların prestij arenası. Milli Reasürans Çarşısı, Maçka Oteli gibi mekanlara ev sahipliği yapan cadde üzerinde tarihi ve modern yapılar yanyana. Popüler kafe, restoran ve kulüpleri her yaş grubundan insan için buluşma noktası. Harbiye, Beşiktaş ve Şişli gibi semtlere yakınlığı ve metro bağlantısı sayesinde kolay ulaşıma sahip.

  2 - Bağdat Caddesi, İstanbul İstanbulun Asya yakası denildiği zaman akla ilk gelen yerlerden. Gençler sadece “Cadde diyor. Kızıltopraktan Maltepeye kadar uzanıyor. Lüks mağazalar, restoran ve kafeleriyle gündüz keyif, gece eğlence noktalarının başında. Sahil yoluna ve minibüs caddesine çıkan yollarıyla her noktadan kolay ulaşılıyor. İsmini IV. Muratın Bağdat Seferinden zaferle dönmesinden sonra aldı. Fenerbahçe taraftarlarının kalesi. Her 29 Ekimde Cumhuriyet Yürüyüşü için trafiğe kapatılıyor.

  3 - İstiklal Caddesi, İstanbul Kime sorsanız kültür ve eğlencenin kalbi diyeceği Beyoğlunun ana aksı. Eğlencenin önemli durakları Nevizade ve Asmalımescit sokakları. Sergi salonları, kültür merkezleri, tiyatro ve sinemaların yanında cadde boyunca İstanbulun en güzel apartmanları da sıralanıyor. Galatasaray Lisesi, Saint Antoine Kilisesi, Galata Mevlevihanesi, Galatasaray Hamamı ve Çiçek Pasajı gibi tarihi binalar aynı caddenin öteden beri süregelen kozmopolit yapısının göstergesi. Günde 400 bin kişi geçiyor.

  4 - Cevdet Paşa Caddesi, İstanbul İçine Bebeki de alan Aşiyan ve Akıntıburnu arasındaki denize paralel cadde. Gece gündüz sürekli hareketli bir hayat sunan cadde üzerindeki mekanlarda kahvaltıdan akşam yemeğine kadar farklı seçenekler mevcut. Son yıllarda açılan gözde restoranlar sayesinde Nişantaşı ambiansını yakalayan Bebek, yaz aylarında özellikle de haftasonları şehrin en cıvıl cıvıl mekanı, ünlülerin uğrak yeri. Hemen yanındaki Bebek Parkı da Boğaz manzarasıyla şehrin başlıca aktivite mekanları arasında.

  5 - Maçka Caddesi, İstanbul Beşiktaştan Nişantaşına doğru çıkarken dik ve Arnavut kaldırımı yokuş Maçka Caddesinin büyük bir bölümünü oluşturur. Tarih kokan binaların arasından Maçka Parkı ve İTÜ Maçka Kampüsüne doğru çıkıyor. Lüks mağazalarıyla dikkat çeken ve sosyetenin yoğun ilgisini üzerine toplayan caddenin yanındaki Maçka Parkı içindeki kafe ve restoranlarıyla yaz aylarında gençlerin uğrak noktası. İster spor, ister açıkhava yogası, ister piknik yapın, Maçka parkı hepsi için en doğru adreslerden biri.