Türkiyenin En Büyük Yılanı

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Sitem tarafından 13 Aralık 2011 tarihinde açılan konu


 1. Türkiyenin En Büyük Yılanı nedir
  Türkiyenin En Büyük Yılanı hakkında

  Türkiyenin En Büyük Yılanı


  Türkiyenin en büyük yılanı boynuzlu engerek."Boynuzlu" denemesinin nedeni burun ucunun gergedan boynuzu gibi küçük ve yukarıya doğru olmasından. Sırt bölgesinin rengi genel olarak gri, sarı ve kahverengi renklerinin tonlarında olur. Sırtta ayrıca koyu kahverengi, baklava deseni benzeri zikzak desenler bulunur. beneklerin ortası kenarlara göre daha açık olur. Kuyruğun uç kısımları genç bireylerde sarımsı pembe renkli olur. Başın üst kısmında küçük ve belirgin benekler bulunur.Kemiricileri ve kuşları zehirleyip öldürerek, diğerlerini canlı olarak yerler. Kemiricilerle beslendikleri için yararlıdırlar. Hareketleri oldukça yavaştır. Eylül-Ekim'den Mart-Nisan'a kadar kış uykusuna yatarlar. İlkbaharda çiftleşen dişiler, Ağustos ayında 5-14 kadar yavru doğururlar. Boyları genel olarak 50-60 cm (erkekler en fazla 90 cm) kadar olur.

  Türkiye'deki Dağılım: Trakya, Batı, Kuzeydoğu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde habitatın uygun olduğu alanlarda dağılım gösterirler.

  Not: Zehirleri insanlar için tehlikeli olabilecek kadar kuvvetli. İlk ısırışta zehrin büyük bir bölümünü aktarır. İnsanla karşılaştığında ilk olarak kaçmaya çalışırlar. Eğer sıkıştırılırlarsa başlarını havaya kaldırarak tıslarlar ve kendilerini çok tehlikede hissederlerse saldırabilirler. Türkiye'de V. a. montandoni Boulenger 1904, V. a. meridionalis Boulenger 1904, V. a. transcacasica Boulenger 1904 olmak üzere üç tane alt türü bulunur.


  alıntı
   


Similar Threads: Türkiyenin Büyük
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz Türkiyenin En Büyük Camisi Kaç Kişilik 7 Ağustos 2012
Bunları biliyormusunuz Türkiyenin En Büyük Barajı Neresidir 6 Ağustos 2012
Bunları biliyormusunuz Türkiyenin En Büyük Yayınevi 10 Aralık 2012
Bunları biliyormusunuz Türkiyenin En Büyük Üniversite Kampüsleri 22 Aralık 2011
Bunları biliyormusunuz Türkiyenin En Büyük Yanardağı 18 Aralık 2011