Türkiyenin Coğrafi Konumu

'Ders notları' forumunda YAREN tarafından 27 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Türkiyenin Coğrafi Konum özellikleri


  Türkiyenin Coğrafi Konumu
  [​IMG]

  Türkiye Kuzey Yarım Kürede, eski dünya karalarının birbirine en çok yaklaştıkları stratejik bir bölgede yer alır. Buna bağlı olarak matematiksel ve özel konumu ülkenin sosyal, politik ve ekonomik durumu üzerinde etkili olmaktadır.  Türkiyenin Matematik Konumu


  Türkiye 36° - 42° Kuzey enlemleri, 26°-45° Doğu boylamları arasında yer alır. Buna bağlı olarak;
  1.Türkiye dört mevsimin belirgin olarak yaşandığı ılıman kuşakta yer alır
  2.Güneş ışınları yıl içinde düz zeminlere dik gelmez. Bu nedenle yatay düzleme dik duran cisimlerin gölge boyları sıfır olmaz.
  3.Ülkenin doğusu ile batısı arasında 76 dakikalık zaman farkı vardır.

  Türkiyenin Özel Konumu

  Türkiyenin eski dünya karaları olan Asya ve Avrupa kıtalarında toprakları bulunur. Üç tarafı denizlerle çevrili yarımada özelliği taşır. Ortalama yüksekliği fazla olup (1130 m), yükseklik batıdan doğuya doğru artar. Yakın jeolojik zamanda oluştuğundan kırıklı arazisi fazladır. Bu nedenle tektonik depremler sık görülür. Maden çeşitleri fazladır. Ortadoğu ve Asya petrollerine yakınlığı, boğazlara sahip olması jeopolitik önemini artırır.

  Türkiyeyi Çevreleyen Denizler
  Karadeniz

  Sularının Özellikleri


  Karadeniz, bol su taşıyan akarsularla beslendiğinden ve bol yağışlı bir bölgede bulunduğundan su seviyesi yüksektir.
  Bulunduğu enlem nedeniyle suların sıcaklığı Akdeniz sularına göre daha düşüktür
  Derinlerde kükürtlü hidrojen gazının bulunması, 200 mnin altındaki derinliklerde deniz canlılarının yaşamını engeller.
  Tuzluluk oranı, %o 18dir.

  Akıntılar

  Karadenizin su seviyesinin yüksek ve tuzluluk oranının düşük olması nedeniyle Karadenizden Marmara Denizine doğru bir üst akıntı bulunmaktadır. Marmara Denizinden de Karadenize doğru alt akıntı bulunur.

  Kıyı Tipi


  Karadenizin Anadolu kıyıları, dağlar kıyıya paralel uzandığından genellikle dik ve yüksek kıyılar şeklindedir. Boyuna kıyı tipi özelliğindedir. Bu nedenle, Anadolu kıyılarının gerçek uzunluğu ile kuş uçuşu uzunluğu arasındaki fark azdır.


  Marmara Denizi

  Sularının Özellikleri


  Marmara Denizi sularının özelliği bakımından, Akdeniz ile Karadeniz arasında bir geçiş özelliği gösterir. Karadenizden olan üst akıntı nedeniyle yüzeyde %o 23 tuzluluk oranı, Akdenizden olan alt akıntının etkisiyle derinlerde %o 36 civarındadır.

  Akıntılar

  Akdenizin tuzlu suları alt akıntı ile Karadenizin az tuzlu suları ise üst akıntı ile Marmara Denizi sularına karışır.

  Kıyı Tipi

  Marmara Denizi kıyılarında birden fazla kıyı tipi görülmektedir. Örneğin, İstanbul ve Çanakkale Boğazı kıyılarında ria kıyı tipi, İzmit-Yalova arasında enine kıyı tipi, kuzey kıyılarında limanlı kıyı tipi görülür.

  Ege Denizi


  Sularının Özellikleri


  Sularının özellikleri bakımından Akdenize benzerlik gösterir. Tuzluluk oranı, Ege Denizinin kuzeyinde yaklaşık %o33, güneyinde ise yaklaşık %o 37 dir.

  Akıntılar

  Akdenizin tuzlu suları alt akıntı ile Ege Denizi sularına karışmaktadır. Karadenizden ise Ege Denizine doğru üst akıntı bulunmaktadır.

  Kıyı Tipi


  Ege Denizinin Edremit – Kuşadası arası, dağlar kıyıya dik uzandığından enine kıyı tipindedir. Güneybatı Anadolu kıyıları ise (Bodrum, Marmaris, Datça) ria tipi kıyılardır.

  Akdeniz


  Sularının Özellikleri


  Akdeniz sularının sıcaklığı diğer denizlerimizden daha yüksektir.
  Bulunduğu enlem nedeniyle sıcaklık ve buharlaşma fazladır. Buna bağlı olarak, tuzluluk oranı %o 36 ilse %o 39 arasında değişir.

  Akıntılar

  Akdenizin çok tuzlu yoğun suları dip akıntı ile Marmara Denizine ulaşır.

  Kıyı Tipi

  Akdenizin Anadolu Kıyıları genlikle boyuna kıyı özelliğindedir. Finike – Kaş arasında Dalmaçya kıyı tipi görülür.

  Türkiyenin Sınırları ve Komşuları


  Türkiyenin kara ve deniz sınırlarının toplam uzunluğu yaklaşık 11.000 kmdir. Burada Türkiyenin kara sınırları ve komşuları incelenecektir.

  Sınırları


  Türkiyenin kara sınırları yaklaşık 2753 kmdir. Irak ve İran sınırları doğal sınır özelliği taşımaktadır. Diğer sınırlarımız yer yer bazı engellerden geçseler bile büyük çoğunluğu politik sınır özelliğindedir. En uzun sınırımız 877 kmlik Suriye, en kısa sınırımız 18 kmlik Nahçıvan sınırıdır.

  Komşuları


  Asya ile Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan bir köprü özelliğindeki Türkiye, Asyada Gürcistan, Ermenistan, Nahçıvan, İran, Irak, Suriye, Avrupada Yunanistan ve Bulgaristan ile sınır komşusudur.

  Türkiyenin Coğrafi Bölgeleri

  Türkiyenin bölgelerini incelerken öncelikle bazı kavramların bilinmesi gerekir. Bunlar coğrafi bölge, coğrafi bölüm ve yöredir.
  Coğrafi Bölge : Taşıdığı belirli Coğrafi özellikleri ile çevresinden ayrılan, kendi içinde benzerlik gösteren en geniş coğrafi birimdir. Coğrafi bölgelerin sınırları belirlenirken doğal koşullar, sosyal ve ekonomik özellikler temel alınır.
  Coğrafi Bölüm : Bir coğrafi bölge içinde doğal koşullar, sosyal ve ekonomik özellikler bakımından farklılık gösteren küçük birimlerdir.
  Yöre : Bölüm içerisinde farklı özelliklere sahip, bölümden daha küçük birimlerdir. Iğdır Yöresi, Göller Yöresi, Menteşe Yöresi gibi.

  Türkiyenin Coğrafi Bölgeleri

  Ülkemiz 1941 yılında toplanan Birinci Coğrafya Kongresinde 7 coğrafi bölgeye ve 21 bölüme ayrılmıştır. Bunlar,

  1.Karadeniz Bölgesi
  2.Marmara Bölgesi
  3.Ege Bölgesi
  4.Akdeniz Bölgesi
  5.İç Anadolu Bölgesi
  6.Doğu Anadolu Bölgesi
  7.Güneydoğu Anadolu Bölgesi
   


Similar Threads: Türkiyenin Coğrafi
Forum Başlık Tarih
Ders notları Türkiyenin coğrafi ve jeopolitik konumu nedir 8 Aralık 2012
Ders notları Türkiyenin Coğrafi Sınırları 30 Kasım 2009
Ders notları Türkiyenin En İyi Tüp Bebek Merkezleri 7 Aralık 2012
Ders notları Türkiyenin En Kalabalık Bölgesi 26 Aralık 2011
Ders notları TÜrkİyenİn ovalari ve bulunduklari bÖlgeler 8 Aralık 2012