türkiyenin birleşmiş milletlere giriş süreci

'Soru Cevap' forumunda zamaneanne tarafından 26 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


  1. türkiyenin birleşmiş milletlere giriş süreci

    Birleşmiş Milletler Örgütü ya da kısaca Birleşmiş Milletler (BM), 24 Ekim 1945'te kurulmuş dünya barışını, güvenliğini korumak ve uluslar arasında ekonomik, toplumsal ve kültürel bir iş birliği oluşturmak için kurulan uluslararası bir örgüttür.

    1947’de ABD ile soğuk savaş başlamıştı. Bu süreçte Türkiye Birleşmiş Milletlere üye oldu.Türkiye Eylül, Ekim 1950’de Kore Savaşı’na katıldı. Buna katılmasının nedeni NATO’ya kabul edilebilmek içindi. Böylece Türkiye kendisini bir anda hiç ilgisi olmayan bir yerde ve ülkede savaşır buldu. Savaşa katılmanın sonucu olarak Türkiye 1952’de NATO üyeliğine kabul edildi.. Bu süreç içinde Türkiye’de iktidar değişmiş ama politika değişmemişti. Yani NATO’ya giriş CHP zamanında alınmış bir karardı. O nedenle hiç kimse karara itiraz etmedi.

    10 Mayıs 1954’te yapılan 20 maddelik anlaşmaya göre Türk topraklarında ABD’nin üs kurması, asker bulundurması kabul edildi. 1966’da üslerin sayısı 112 idi. Kapladığı alan 35 km2 idi ve buraya T.C. bakanları dahil izinsiz girmek yasaktı. 1976’da ve 12 Eylül 1980 darbesinden sonra yapılan antlaşmalarla 12 üssün NATO adına ABD tarafından kullanılması kabul edildi. Bu antlaşmalar halen yürürlüktedir. Sonuç olarak CHP, DP ve Stalin’in katkılarıyla bugüne gelindi.
     


Yükleniyor...