türkiyenin birleşmiş milletlere giriş süreci

'Sorun Cevaplayalım' forumunda zamaneanne tarafından 26 Kasım 2012 tarihinde açılan konu


  1. türkiyenin birleşmiş milletlere giriş süreci

    Birleşmiş Milletler Örgütü ya da kısaca Birleşmiş Milletler (BM), 24 Ekim 1945'te kurulmuş dünya barışını, güvenliğini korumak ve uluslar arasında ekonomik, toplumsal ve kültürel bir iş birliği oluşturmak için kurulan uluslararası bir örgüttür.

    1947de ABD ile soğuk savaş başlamıştı. Bu süreçte Türkiye Birleşmiş Milletlere üye oldu.Türkiye Eylül, Ekim 1950de Kore Savaşına katıldı. Buna katılmasının nedeni NATOya kabul edilebilmek içindi. Böylece Türkiye kendisini bir anda hiç ilgisi olmayan bir yerde ve ülkede savaşır buldu. Savaşa katılmanın sonucu olarak Türkiye 1952de NATO üyeliğine kabul edildi.. Bu süreç içinde Türkiyede iktidar değişmiş ama politika değişmemişti. Yani NATOya giriş CHP zamanında alınmış bir karardı. O nedenle hiç kimse karara itiraz etmedi.

    10 Mayıs 1954te yapılan 20 maddelik anlaşmaya göre Türk topraklarında ABDnin üs kurması, asker bulundurması kabul edildi. 1966da üslerin sayısı 112 idi. Kapladığı alan 35 km2 idi ve buraya T.C. bakanları dahil izinsiz girmek yasaktı. 1976da ve 12 Eylül 1980 darbesinden sonra yapılan antlaşmalarla 12 üssün NATO adına ABD tarafından kullanılması kabul edildi. Bu antlaşmalar halen yürürlüktedir. Sonuç olarak CHP, DP ve Stalinin katkılarıyla bugüne gelindi.