Türkiyedeki Zehirli Yılan Türleri

'Eğitim Merkezi' forumunda Yasemin tarafından 21 Mayıs 2013 tarihinde açılan konu


 1. Türkiyedeki Zehirli Yılan Türleri Nelerdir?  Ülkemiz'de bulunan yılanların zehirleri bir insanı öldürecek kadar güçlü değildir fakat canınızı oldukça acıtabilir ve ciddi yaralanmalara neden olabilir bu bakımdan çok dikkatli olunması gereklidir.

  Mısır Kobrası neredeyse tüm vücudu siyah renkte bir yılan türüdür.Zehirli olan bu hayvanın zehir dişleri çenesinin ön kısmında bulunur.

  Kör Yılan Solucana benzeyen bir yılan türüdür gözleri görmediğinden köreldiğinden adına kör yılan denmektedir.

  Koca Engerek Viperidae familyasındna gelen bir engerek türüdür.yılanın sırt bölgesinde gri ye benzeyen koyu benekler bulunmaktadır.bazen de belirsiz benekler vardır görülmeyebilir.

  Çukurbaşlı Yılan başının üzerinde gözleri boynuna doğru bir çukurluk blunmaktadır.Boyu 2metre ye kadar ulaşabilir ayrıca sırtları grimsi ve yeşilimsi bir renktedir lekesiz gri noktaları bulunmaktadır.

  Koca Engerek Genel Özellikler: Sırt bölgesinin rengi genel olarak grimsi kahverengi ve bu rengin tonlarında olur. Sırtta bazı yerlerde birleşik koyumsu benekler bulunmaktadır.Saldırgan yılan türü değillerdir kendilerini korumak için insanlara saldırırlar.

  Şeritli Engerek yılanının Sırt bölgesi genel olarak kül renginde ya da grimsi kahverengi renklerdedir. Sırtta, baştan kuyruğa kadar uzanan siyah ya da koyu kahverengi büyük benekler bulunur.Bu yılanların sırtlarındaki benekler bazen birleşip baklava desenli, dalgalı ya da zikzaklı bir şerit oluşturmaktadırlar.