Türkiyedeki ressamlar

'Medya Bölümü' forumunda YAREN tarafından 6 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. türk ressamları,ünlü türk ressamları,türkiye ressamları,türkiyede ressamlar,

  Türkiyedeki ünlü ressamlar

  ŞEKER AHMET PAŞA

  Şeker Ahmet Paşa, çağdaş Türk resim sanatının temel taşlarından biri olarak değerlendiriliyor. Batıdaki deneyimleri özümseyen bir istemle, peyzaj temasına yaptığı dünya çapındaki üslup katkısı, sanatçının mekan derinliği ve atmosfer ilişkilerini yorumlayan duyarlılığının ürünü olarak görünür.

  HALİL PAŞA

  İzlenimci ışık ve renk çözümlemelerine özgün bir ayrım kazandıran Halil Paşa, bu yönde uğraş veren resim sanatçılarına örnek oluşturmakla kalmıyor, klasik anlayışa uygun yapıtları ve derin anatomi bilgisini yansıtan çizim etütleriyle çok yönlü kişiliğini ortaya koymuş oluyor.


  HOCA ALİ RIZA

  Hoca Ali Rıza özellikle peyzaj alanında üstün şiirsel nitelikli bir üslup varlığı gösteriyor. Büyük bir eğitici etkinliği olan sanatçı çeşitli çizim etütlerini kapsayan taş baskısı albümlerle, Türk resminin yenilenme olgusunu geniş kesimlere yaymış, giderek Efsaneleşen bir isim olmuştur.

  İBRAHİM ÇALLI

  İbrahim Çallı, kendi kuşağı içindeki sanatçılar arasında uçarı denebilecek bir üslup dinamiziyle karşımıza çıkar. Resimlerine yerel bir atmosferin tadını kazandırmakta, izlenimci sınırları aşan bir duyarlılığa sahiptir.

  SÜLEYMAN SEYYİD

  Natürmort temasına karşı yoğun ilgisiyle bilinen Süleyman Seyyid, peyzaj ve figür alanında da üstün yeteneklerini kanıtlıyor. Süleyman Seyyid özellikle resim düzeninin içerdiği yön zıtlıklarında ifadesini bulan üslup dinamizmiyle özgün yerini kazanıyor.

  HİKMET ONAT

  Hikmet Onat 1914 kuşağının bazen hafif ışık titreşimlerine yönelen üslup anlayışına farklı boyutlar getirmiş geniş ve enli tuş bireşimlerinden oluşan bir tarz geliştirmiştir

  RUHİ AREL

  M.Ruhi , gerçekçi temaları yorumlamakta yaşıtı olan diğer ressamlardan daha büyük bir duyarlılık göstermiş ve resimlerine yoğun bir yerel atmosfer kazandırmakta en büyük başarılardan birini ortaya koymuştur.

  AVNİ LİFİJ

  20.yy ilk çeyreğinde etkin olan üslup çabaları arasında, en başta sözü edilmesi gereken sanatçının Avni Lifij olduğu söylenebilir.Avni Lifij, lirizmin doruğunda sayılabilecek üstün bir renk yeteneğiyle, sağlam bir desen uğraşını bir arada yürütebilen ender sanatçılardan biridir.

  TURGUT ZAİM

  Türk resim sanatının cumhuriyet dönemi ile birlikte açılan yeni ve özgün atılımları içinde, köy temalarına yönelik figür üslubuyla Turgut Zaimin oluşturmayı başardığı ulusal-yerel atmosfer, hala aşılamamış bir değer sistemi gibidir.

  ALİ AVNİ ÇELEBİ

  Üslup yaklaşımını, düzenin konstrüktif bir ilke çevresinde oluşmasına bağlıyan Ali Çelebinin bunun yanı sıra ifadeci bir anlatıma yönelik değer ölçütlerinin araştırısı içinde olduğu da görülür.

  EŞREF ÜREN

  Kent oluşumlarından kesitleri işleyen peyzajlarında, Eşref Ürenin düzene açık ve sınırsız bir ifade boyutu getiren duyarlılığının canlı titreşimlerine tanık olunabilir.

  MAHMUT CUDA

  Mahmut Cuda, kendisi de belirttiği gibi, deformasyona hiç rağbet etmeyen bir biçimlendirme ilkesini sonuna kadar denemiş ve bundan yeniliklerle rekabet edebilen bir tazelik üretmesini de bilmiştir.

  NURULLAH BERK

  Nurullah Berkin kübizmen A. Lhotetan esinlenen ve oldukça dekoratif bir yön tutturan uygulamaları içinde görülür.

  B.RAHMİ EYÜBOĞLU

  Bedri Rahmi Eyüboğlu gelişmesi boyunca folklorik nakışlarla kurduğu resimsel ilişkileri popüler boyutlara eriştiren bir sanatçı olarak dikkatleri üzerine toplamıştır.

  FİKRET MUALLA

  Fikret Mualla hemen hemen tümü Fransada geçen sanat yaşamı boyunca, çalışmalarını, evrensel figüratif sanata yapılmış modern bir katkı olarak gerçekleştirmiştir.

  NURİ İYEM

  Nuri İyem figüratif ve soyut çalışmalarının tümünde özenli bir işçiliğin giderek ustalık katına ulaştığı bir gelişme içinde görülür.

  ADNAN ÇOKER

  Soyutlamayı yerel mimari unsurlardan esinlenen bir düzen anlayışı içinde sunan Adnan Çoker teknik açıdan da perfeksiyona yönelmiş biri olarak görünür.

  ÖMER ULUÇ

  Soyutlayıcı resim fantezisini, giderek figüratif yolda açılım kazanan yeni bir boyuta oturtmakta Ömer Uluçun özel bir yer aldığını rahatça belirtmek mümkündür.

  ORHAN PEKER

  Orhan Peker özgün resim üslubuna, soyutlanmaya yönelik lekeci bir anlayış çerçevesini yoğun ifade içerikleriyle kaynaştırarak geliştirme yolunu açmıştır.

  CEMAL TOLLU

  Cemal Tollu kübist bir Resim üslubu anlayışına yöresel anlamalar kazandırma yolunda bir sanatçı olarak görülmektedir.

  NAZMİ ZİYA GÜRAN

  Nazmi Ziyanın 1914 kuşağı sanatçıları arasında ışık titreşimlerine karşı en duyarlı kişiliği oluşturduğunu görüyoruz. Nazmi Ziyanın resimlerinde doğa parçaları ışığı emmiş yoğun renk kümeleri halinde ve şiirsel ifade yükleriyle doludur.

  OSMAN HAMDİ

  Osman Hamdinin, Fotoğraf büyültme yöntemini kullanarak Türk resminin figür çalışmasına açılmasında önemli bir katkısı olmuştur. Oryantal temaları işleyen resimleriyle Portre ve peyzaj alanına yöneldiği resimleri arasında kaynaşık bir üslup birliği yoktur.

  FAHRİ KAPTAN

  Fahri Kaptan adıyla bilinen sanatçı, Pirimitif adı verilen diğer foto yorumcu ressamlar gibi Saray bahçesi, Köşkler ve benzerleri kapsayan manzara resimleri oluşturmuş, teknik planda üstün başarısını kanıtlayan uğraşlar içine girmiştir

  NEŞET GÜNAL

  Neşet Günalın resmini değerlendirmenin tek yolu, geniş figür ilgileri ortamında gerçekleşen toplumsal bir tutkuyu dile getirmektir

  SAFA BÜTE

  24 Eylül 1958de Niğdede doğdu. İlk ve orta öğrenimini Niğdede tamamladıktan sonra Adanaya yerleşti.1989 Anadolu Üniversitesi İş-İdaresi Bölümü mezunu. Vatani görevini İzmirin Çeşme ilçesinde tamamladıktan sonra Afsin Elbistan Termik Santralında teknik tercümanlık, daha sonra da iki yıl kadar bankacılık yaptı.


  ARİF TURAN

  1963 yılında doğdu. 1982-86 yıllarında Hacettepe Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümünde okudu. 1986 yılında aynı Üniversitenin Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim bölümüne girdi. 1990 yılında mezun oldu. 7 kişisel sergi açtı. Yurtiçi ve yurtdışında özel koleksiyonlarda yapıtları bulunmaktadır.Çalışmalarını İstanbulda sürdürüyor.

  HACER TEREKLİ

  1948 - KARABÜK doğumlu 1990 yılında Marmara üniversitesi G.S.F Geleneksel Türk El Sanatları bölümünden (3. lükle) mezun oldu. Çorlu halk eğitim ve Safranbolu M.Y.O'da Güzel sanatlar dersinde ögretmenlik yaptı. Bir çok sergiler açtı. Suluboya, Guas, Pastel, Vitray, Kumaş, Seramik ve Yağlıboya üstünde çalışıyor.

  AYDIN AYAN

  1953 yılında Trabzon'da dogdu.1972-77 yillari arasinda ögrenim gördügü Istanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü'nde, 1979 yilinda asistan olarak göreve basladi. 1986-87'de British Council'in bursuyla gittigi Ingiltere'de sanatsal çalismalar yapti. 1988 yilinda ögretim görevlisi, 1990'da doçent ve 1998 yilinda da profesor oldu.

  DEVRİM ERBİL

  1937 Salihli'de dogdu. 1954 Istanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'ne girdi. 1959 Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'nden mezun oldu.1962 Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'nde asistanlik görevine basladi. Bedri Rahmi Eyüboglu, Cemal Tollu ve Cevat Dereli Atölyeleri'nde görev aldi.

  EDA BAHADINLI

  1964 Istanbul'da dogdu.

  1981 - 86 Mimar Sinan Universitesi Guzel Sanatlar Fakultesi Resim Bolumu'nde Lisans Egitimi.

  1989 - 91 Ayni bolumde Yuksek Lisans Egitimi.

  1990 MSU Mezunlari Dernegi Karma Resim Sergisi

  1993 Devlet Guzel Sanatlar Galerisi Kisisel Sergi

  CANAN DAĞLIÖZ

  1951 Makedonya'da (Istip) doğdu. 1971 Buca Eğitim Enstitüsü Fransızca bölümünü bitirdi. 1992 Balıkesirde Özdemir Yemenicioğlu atölyesinde çalışmalarına başladı. Yine ayni atölyede çalışmalarını sürdürmektedir.

  A BİDİN ELDEROĞLU

  Abidin Elderoğlu 1901de Denizlide doğdu, 1974te Ankarada öldü. Resim sanatına olan ilgisi, İdadi'de okuduğu yıllarda gelişti. 1919'da bu okulu bitirince, resim öğretmenliği vekilliğine atandı. İstanbul Öğretmen Okulu'nda okudu.

  FERİDE BİNİCİOĞLU

  1963te Adanada doğdu. 1986 Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümünden mezun oldu.

  Çalışmalarını Yalovadaki atölyesinde sürdüren sanatçı birçok karma sergiye katılmıştır.

  Sanatçının eserleri yurtiçi ve yurtdışında çeşitli koleksiyonlarda yer almaktadır.

  Kişisel Sergileri:

  1988 Akbank Sanat Galerisi-İstanbul

  1989 Pamukbank Sanat Galerisi- İstanbul

  1996 Simurg Sanat Galerisi-İstanbul

  FERRUH BAŞAĞA

  1914 yılında İstanbulda doğdu.

  1936 – 40 tarihleri arasında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümünde eğitimini tamamladı.

  1940da Müstakil Ressamlar Derneği Üyeliği yaptı.

  1947de İGSA Yüksek Resim Bölümünden mezun oldu.

  Aynı üniversitede öğretim üyeliği de yapan Ferruh Başağa yurtiçi ve yurtdışında bir çok kişisel sergi açtı ve karma sergiye katıldı.

  Halen İstanbuldaki atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

  S. SAİM TEKCAN

  1940 Trabzon'da doğdu. Gazi Eğitim Enstitüsü Lisans Diploması. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Lisans Diploması, Mimar Sinan Üniversitesi Sanatta Yeterlilik Diploması. 1968-1975 Atatürk Eğitim Fakültesinde öğretim üyeliği. 1975 Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyeliği.

  MEHMET ALİ LAGA

  Mehmet Ali LAGA (1885-1948), Osmanlı Ressamlar Cemiyeti üyesidir. Cemiyet 1921 yılından adının değiştirilerek Türk Ressamlar Cemiyetine dönüştürülüşüne kadar, bu isimle yoğun bir sanat faaliyeti içinde olmuştur. Türk Resminde 1914 Kuşağı olarak adlandırılan sanatçılar grubu cemiyetin etkinliklerinin ağırlık noktasını oluşturmuşlardır.

  NECMİ TORAMAN

  1969 Erzurum Hasankale doğumlu. ilk ,orta ve lise eğtimini istanbulda aldı ve halen yaşamımı istanbuldaa sürdürmektir. Çizimle ilk uğraşları lise yılarında yaptığı karakalem çalışmalarla oldu. 98 yazında ilk karakalem desen denemeleri yaptı, yaptığı desenleri daha sonra yağlı boya çalışmalara uyarladı , bu süreçte arayış, araştırma ve denemelere ağırlık verdi. Hiç bir eğitim ve ders almayan tamamen kendi araştırma ve denemeleriyle çalışmalarını sürdürmektedir.


  CAN GÖKNİL :

  Can Göknil, 1945 yılında Ankara'da doğdu. 1966 yılında İstanbul, Arnavutköy Kız Koleji'den mezun oldu. Resim çalışmalarını, bir rastlantı sonucu tanıştığı ressam-seramik sanatçısı Seniye Fenmen'in atelyesinde, lise yılları boyunca sürdürdü. Bu konuda bilgisini geliştirmek üzere Amerika'ya gitti.
  Kaynak: bisanat.com​
    2. Cevap: Türkiyedeki ressamlar

  ne cahilim yaa çoğunu hatta hepsini tanımıyorum:S