türkiyedeki depremler ve korunma yolları

'Türkiyem' forumunda HazaN tarafından 6 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu


 1. Türkiyedeki depremler
  Depremden korunma yolları
  Türkiyedeki deprem bölgeleri

  [​IMG]

  Deprem: Yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini sarsması olayıdır

  Türkiyedeki depremler:
  [​IMG]
  Deprem Bölgeleri Haritasına göre, yurdumuzun %92′sinin deprem bölgeleri içerisinde olduğu, nüfusumuzun %95′inin deprem tehlikesi altında yaşadığı ve ayrıca büyük sanayi merkezlerinin %98′i ve barajlarımızın %93′ünün deprem bölgesinde bulunduğu bilinmektedir.

  Kuzey Anadolu Deprem Kuşağı:Saros Körfezinden başlar, Marmara denizinden geçtikten sonra Kuzey Anadolu Dağlarının güneyini takip ederek Van Gölünün kuzeyine doğru uzanır.

  Batı Anadolu Deprem Kuşağı:Güney Marmaradan başlar Ege Bölgesindeki çöküntü ovalarını takip eder.

  Güney Anadolu Deprem Kuşağı:Hataydan başlar, Güney Anadolu Toroslarını takip ederek Van gölünün güneyine doğru devam eder.

  Depremden korunma yolları:

  Depremden korunmak için öncelikle yaşadığımız yerin inceleyip deprem oluş sırasında nerede korunabilirim veya nasıl kaçabilirim bunu planlamanız gerekmektedir.

  Deprem oluş sırasında 10 saniyelik bir kaçış vaktiniz olduğunu düşünüyorsanız deprem sırasında bir kaçış planı yapmanızı tavsiye ederiz.

  Eğer bulunduğunuz binayı 10 saniyede terk edemiyorsanız apartmanda merdive ve asansör boşluklarından kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir.

  Apartmanın 2 veya daha yüksek katlarında bulunuyorsanız kesinlikle atlamayın. Atlamak yerine yangın merdivenlerini deneyebilirsiniz.

  Bulunduğunuz yerlerde masa, çelik yapı veya ahşap tahtalar varsa başınızı korumak için onların altına girebilirsiniz. Masa veya yatak altı yerine ağırlığı olan eşyaların yanına siper almanız gerekmektedir.