Türkiyedeki Depremler Ve Depremlere Karşı Alınacak Önlemler

'Ansiklopedik Bilgi' forumunda Yasemin tarafından 14 May 2013 tarihinde açılan konu

 1. Türkiyedeki Depremler Ve Depremlere Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir  Yer sarsıntısı veya zelzele, yer kabuğunda beklenmedik bir anda ortaya çıkan enerji sonucunda meydana gelen sismik dalgalanmalar ve bu dalgaların yeryüzünü sarsması olayına deprem denir.

  Türkiye'deki büyük depremler Cumhuriyet tarihindeki pek çok depremde on binlerce vatandaş hayatını kaybetmiştir ve yaralanmıştır.Ayrıca 27 Aralık 1939'da Erzincan'da 7,9 büyüklüğündeki depremde 32 bin 968 kişi ölmüştür,yaklaşık 100 bin kişi yaralanmıştır.20 Aralık 1942'de Tokat'ın Niksar ve Erbaa ilçelerini etkileyen 7 büyüklüğündeki depremde yaklaşık 3 bin kişi yaşamını yitirdi, 6 bin 300 kişi yaralanmıştır.

  Depremin şiddeti Moment magnitüd ölçeği ile belirlenmektedir.Bu ölçeğe göre 3 ve altı şiddetteki depremler genelde hissedilmezken 7 ve üstü şiddetteki depremler yıkıcı olabiliyor.Dünyada saniyeler içinde birçok deprem olmaktadır. Bu depremlerin birçoğunu hissetmiyoruz. Hissetmediğimiz depremlerin yanında milyonlarca lira mal kaybına ve binlerce cana mal olan depremler de vardır.Can ve mal kayıplarını önlemek için depreme hazırlık olmak gereken tedbirleri almak gereklidir.

  Olası depremlere karşı alınması gerkeen tedbirler konusunda bilmediklerimiz ve bildiklerimizi tekrar etmek açısından sizlere gerekli olan en önemli Deprem öncesi alınması gereken tedbirlerden bahsetmek istiyoruz.Yerleşim bölgelerini titizlikle belirlemeliyiz. Kaygan ve ovalık bölgeleri iskana açmamalıyız. Evimizi gevşek toprağa sahip meyilli yerlere yapmamalıyız.Ayrıca imar planında konuta ayrılmış yerler dışındaki yerlere ev ve bina yapılması gereklidir.

  Yaşadığımız yerlerde alınabilecek önlemler;Dolap üzerine konulan eşya ve büro malzemelerin kayarak düşmesini önlemek için plastik tutucu malzeme kullanmalıyız. Soba ve diğer ısıtıcıları sağlam malzemelerle duvara veya yere tespit etmeliyiz.Dolaplar ve devrilebilecek benzeri eşyaları birbirine ve duvara tespit etmeliyiz.Duvar bölmeleri ve panoları zikzak düzende yerleştirip, yere tespit etmeliyiz.Tavan ve duvara asılan avize, klima vb. cihazları bulundukları yere ağırlıklarını taşıyacak şekilde tespit etmeliyiz.

  Bina yönetimince önceden belirlenen, mesken veya işyerinin özelliği ve büyüklüğüne göre uygun yangın söndürme cihazını mutlaka bulundurmalı ve periyodik bakımlarını da yaptırmalıyız.

  Gerekli ilk yardım malzemesi, yedek pil ve pilli radyo, el feneri, temizlik malzemeleri, sinyal düdüğü, mum, kibrit, kuru gıda ve bisküvi gibi malzemeleri bir çanta içerisinde her an hazır bir şekilde bulundurmalıyız.Aile bireylerinin birlikte topluca deprem sırasında nasıl korunacakları hususunda sohbet ve alıştırmalar yapmaları gereklidir.