Türkiyedeki Denizler Ve Özellikleri

'Türkiyem' forumunda Yasemin tarafından 29 May 2013 tarihinde açılan konu

 1. Türkiyedeki Denizler Ve Özellikleri Nelerdir?  Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrilidir.Türkiye'nin adalar dahil sahip olduğu 8333 km'lik kıyı şeridinin, %20.34'ü Karadeniz, %11.20'si Marmara, %33.66'sı Ege Denizi ve %20.07'si Akdeniz'de bulunmakta.Türkiye’nin kuzeyinde Karadeniz uzanmaktadır.

  Marmara Denizi


  Marmara Denizi Karadeniz'i Ege ve Akdeniz'e bağlayan bir iç denizdir. Karadeniz'e İstanbul Boğazı , Ege Denizi'ne Çanakkale Boğazı ile bağlanır.Marmara Denizi,Sularının Özellikleri,Marmara Denizi sularının özelliği bakımından, Akdeniz ile Karadeniz arasında bir geçiş özelliği gösterir.

  Akdeniz


  Akdeniz: Doğuda Asya, kuzeyde Avrupa ve güneyde Afrika kıtaları tarafından çevrelenmiş bir denizdir. Batıda Cebelitarık Boğazı ile Atlas Okyanusu’na bağlanmaktadır.Akdeniz Sularının Özellikleri Akdeniz sularının sıcaklığı diğer denizlerimizden daha yüksektir.

  Ege Denizi


  Ege Denizi’nin yüzölçümü 214.000 km²’dir. Ege denizi Anadolu yarımadası ile Yunanistan yarımadası arasında bulunan irili ufaklı 3000 kadar ada ve ada görünümündeki kara parçalarına da içine alan yarı kapalı bir denizdir.

  Karadeniz


  Karadeniz Türkiye ve batıda Romanya ve Bulgaristanla çevrilidir. Atlantik Okyanusu'na Akdeniz, Ege Denizi ve Marmara Denizi aracılığıyla bağlanan bir iç denizdir.Karadeniz Sularının Özellikleri
  Karadeniz, bol su taşıyan akarsularla beslendiğinden ve bol yağışlı bir bölgede bulunduğundan su seviyesi yüksektir.
   
  Son düzenleme: 29 May 2013