Türkiye'deki Coğrafi Bölgelerin Ekonomik Faaliyetleri

'Türkiyem' forumunda Yasemin tarafından 9 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu


 1. Türkiye'deki Coğrafi Bölgelerin Ekonomik Faaliyetleri nelerdir?  Akdeniz Bölgesinin Ekonomik Faliyetleri

  Tarım ve Hayvancılık Akdeniz bölgesinde iklim koşullarının ve sulama imkanlarının iyi olmasından dolayı yıl içerisinde iki veya üç defa hasat yapılır.Kış aylarında havaların ılıman olması nedeniyle seracılık ve turfandacılık yapılır.Akdeniz bölgesi yerfıstığı,turunçgil,soya fasulyesi üretiminde Türkiye'de ilk sıralarda geliyor.

  Karadeniz Bölgesindeki Ekonomik Faliyetler

  Tarım ve Hayvancılık

  Bölgenin tarım koşullarına bakıldığı zaman engebelik alanların geniş yer kaplaması,yağış miktarının bol olması ılıman bir iklim görülmesi tarım ürünlerinde çeşitliliği ve verimi etkilemektedir. Yağışın bol olmasından dolayı nadasa bırakılan topraklar oldukça azdır.Karadeniz bölgesinde yaz yağışlarının görülmesi , zengin bir bitki örtüsünün olmasından dolayı özellikle bölgenin doğu kesimlerinde büyük baş hayvancılık yapılmakta.

  Madenler Ve Sanayi

  Karadeniz Bölgesinde çıkarılan maden çeşidi azdır. Batı Karadeniz Bölümünde Zonguldak ve çevresinde taşkömürü yatakları,Kastamonu(Küre)bakır yatakları,Orta Karadeniz'de Havza,Çeltek ve Merzifon çevresinde linyit,Doğu Karadeniz bölümüne ise Artvin(Murgul)bakır,ve Giresun(Espiye)'da bakır çıkarılır.


  Bölgedeki sanayi tesisleri ise : Safranbolu : ağaç işleri,kereste fabrikası Çaycuma : kağıt fabrikası Taşköprü : Kağıt fabrikası Samsun:sigara fabrikaları,tarım aletleri fabrikası, Murgul: bakır işleme atölyeleri Turhal: şeker fabrikası Giresun(Aksu) : kağıt fabrikası,fındık ve çay işleme tesisleri, Rize: çay fabrikaları


  İç Anadolu Bölgesinin Ekonomik Faliyetleri

  Tarım ve Hayvancılık İç Anadolu bölgesinde yağış miktarının az olması, sulama imkanlarının kısıtlı olması tarımsal üretimi etkilemiştir. Tarım yapılabilen alanlar azdır.

  Nadas oranının Türkiye'de en fazla olduğu bölgedir. Sulama olanaklarının iyileştiği yerlerde sebze tarımı yapılmaktadır. Volkanik dağların çevresinde yoğun bir tarım yapılmaktadır.

  Ege Bölgesindeki Ekonomik Faliyetler

  Tarım Ve Hayvancılık

  Ege bölgesinde iklim koşullarının çok uygun olması,sulama olanaklarının gelişmiş olması, ovaların geniş yer kaplamasından dolayı tarım gelişmiştir. Seracılık,sebze ve meyve tarımı yoğun bir şekilde yapılmakta..Bölgenin Ege ve İç Batı Anadolu Bölümlerinde iklim ve yükselti farklılığından dolayı farklı tarım ürünleri yetiştirilmekte.

  Doğu Anadolu Bölgesinin Ekonomik Faliyetleri

  Tarım ve Hayvancılık

  Doğu Anadolu bölgesinde hakim ekonomik etkinlikleri tarımsal etkinlikler oluşturmaktadır.Bölgede fiziki şartların da uygun olmasından dolayı Büyükbaş hayvancılık yaygındır. Ülkemizde hayvancılığı en fazla geliştiği bölgelerden biridir . Tarımsal ürünler ,bölge nüfusunun ihtiyacını ancak karşılamaktadır.

  Yukarı Fırat Bölümü : Buğday,arpa,şekerpancarı,baklagil ve tütün Yukarı Murat - Van Bölümü : Şekerpancarı,baklagil , tütün, sebze ve meyve Erzurum - Kars Bölümü : Arpa,şekerpancarı ,Pamuk(Iğdır)