Türkiyede Yetiştirilen Sanayi Bitkileri Neler?

'Türkiyem' forumunda Yasemin tarafından 21 May 2013 tarihinde açılan konu

 1. Türkiyede Yetiştirilen Sanayi Bitkileri Nelerdir


  Tütün Kıraç arazilarde yetiştirilmektedir Türkiyede erdeyse bütün bölgelerde tarımı yapılmaktadır.

  Şeker Pancarı Ülkemiz'de üreticiliği 1925 tarihinde Uşak ilinde başlamıştır.Günümüzde fabrikaların kurulduğu her yerde üretilmektedir.

  Pamuk Ege bölgesi,Marmara Bölgesi ve Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir yüksek sıcaklığa ihtiyaç duyar. Pamuk Yetişme döneminde bol su, hasat döneminde kuraklık gerekmektedir.

  Çay Tropikal iklim bitkisidir. Bol ve düzenli yağış ister. Bulutlu gün sayısı fazla olmalıdır. Kışlar ılık geçmelidir.

  Yurdumuzda en iyi yetişme şartlarını Doğu Karadeniz Bölümünde bulmuştur. Bugün Rize başta olmak üzere Ordu’dan Gürcistan sınırına kadar olan kıyı kesimde tarımı yapılmaktadır.

  Zeytin Akdeniz iklim bitkisidir Ancak Akdeniz Bölgesinde tarımı fazla gelişmemiş bir bitki türüdür.

  Akdeniz Ayrıca Doğu Karadeniz’de Çoruh vadi oluğunda ve Goğu Anadolu Bölgesi’nde G.Antep çevresinde tarımı yapılır.

  Ayçiçeği Doğu karadeniz kıyıları haricinde tüm bölgelerimizde sulama tarımı ile yapılmaktadır.

  İlk yetişme döneminde su , hasat döneminde kuraklık ister. Bundan dolayı Doğu Karadeniz kıyıları hariç bütün bölgelerimizde sulama ile tarımı yapılır.

  Soya Fasulyesi Önceleri daha çok Doğu Karadeniz’de Ordu-Giresun çevresinde tarımı yapılırdı. 1982 yılından sonra yağ sanayisinde kullanılmaya başlanılınca tarımı Akdeniz Bölgesinde çok hızlı bir şekilde gelişmiştir.

  Susam Sıcak iklim bitkilerindendir Ülkemiz'de başta G.Doğu Anadolu Bölgesi olmak üzere Akdeniz ve Ege Bölgelerinde tarımı yapılır Yağ elde edilir. Ayrıca helva yapımında kullanılır.

  Haşhaş Ülkemiz'de doğu Karadeniz kıyıları hariç bütün bölgelerimizde tarımı yapılmaktadır.Afyon olmak üzere Kütahya, Uşak, Denizli, Burdur, Isparta, Konya çevresinde tarımı yapılır.

  Anason Alkollü içeceklere koku vermek amacıyla ve bitkisel çay olarak kullanılır.Üretim alanları ise Marmara,Ege ve Akdeniz bölgeleridir.

  Keten Kenevir ikisi birlikte anılmaktadır.Keten:Tohumları boya sanayisinde kullanılmaktadır.Kenevir ise Lifleri ketene göre daha kaba olan bu bitki çuval,paspas halat yapımında kullanılmaktadır.