Türkiye’de Saatler ne zaman ileri alınacak

'Güncel Bilgiler' forumunda Eylem tarafından 16 May 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Site Yetkilisi

  Türkiye’de Saatler ne zaman ileri alınacak 2016?

  [​IMG]


  Gün ışığından yararlanmak için yapılan saatlerin ileri alınması bu yılda uygulanacak. Verimliliği arttırmak ve enerjiden tasarruf etmek amacı ile yapılan saatlerin ileri alınma uygulamasına geçilip geçilmeme konusunda süren tartışmalar bu yıl henüz resmi bir açıklama getirmedi. Genelde bu uygulama ile saatler ilkbahar başında bir saat ileri, sonbahar başlangıcında ise bir saat geri alınması ile yapılıyor.

  Saatlerin ileri alınması ile birlikte ülke genelinde büyük bir tasarruf bekleniyor. Güneş doğmadan uyanıp lambaları yakmamızın yerine, güneş ile birlikte uyanıp güneş ışığından yararlanabiliyoruz. Güneşten yararlandığımız sürede enerjide büyük tasarruf sağlanarak ülke ekonomisine katkıda bulunuyoruz.

  [​IMG]
  Türkiye’de Saatler ne zaman ileri alınacak 2016

  Türkiye’de Saatler ne zaman ileri alınacak 2016?
  2016 Saatler Mart Ayında İleri Alınacak.Her yıl mart ayının son haftasının son pazar günleri yapılan değişiklik hafta sonlarının farklı bir tarihe gelmesi nedeni ile farklılık göstermiştir. Geçtiğimiz yıl 27 Mart tarihinde ileri alınan saatler, bu yıl 29 Mart pazar günü ileri alınması bekleniyor.

  Her yıl gerçekleşen yaz saati uygulamasının temel noktası ise Benjamin Franklin’e kadar dayanmakta.

  Amerikalı politikacı ve fizikçi olan Benjamin Franklin’in ortaya atmış olduğu bu projenin ilk hali saatlerin 20 dakika ileri veya geri alınmasıdır. Ancak bu durum 6 yıl sonra 1916 yılında 20 dakikadan bir saate çıkartılmıştır.

  Yaz saati uygulaması YSU herhangi bir ülkede gün ışığından sabahları daha fazla yararlanmak amacı ile uygulanan bir sistemdir.

  İstanbul’da yaz saati uygulamasının ardından mesai saatleri de değişecek. 30 Mart tarihinden itibaren tekrar eski mesai saatlerine dönülerek 08:30-12:00 ile 13:00-17:00 arası olacak.

  Peki, Yaz Saatleri Neden Uygulanır?

  Yaz saati uygulaması aslında tartışmalıdır. Güneş ışığından daha çok yararlanmak için gündüz saatlerine bir saat eklenerek, satış ve spor gibi çeşitli etkinliklere olumlu yönde kazanç sağlarken, tarım ve gece eğlenceleri gibi sektörleri olumsuz yönde etkiler. Ayrıca öğle saatlerine bir saat eklemek trafik kazalarından kaynaklı ölüm oranlarında da azalma gösteriyor.

  Her ne kadar amaç enerji tasarrufu olsa da günümüzde ısıtıcı ve serinletici gibi cihazların yaygınlaşması ile bu amacından sapmaya başladı gibi.